Mitygacja, to inaczej zarządzanie danym tematem, najczęściej ryzykiem, problemem, by obniżyć daną sprawę do akceptowalnego stanu.
Na przykład, jest problem z wdrożeniem danego systemu, bo ma jakiś błąd, który może spowodować zatrzymanie produkcyjnej pracy danego systemu. Czyli istnieje spore ryzyko wystąpienia problemu masowego.
Mitygacja ryzyka w tym przypadku, to wypracowanie rozwiązań, obejść, które zminimalizują ryzyko, problem do akceptowalnego stanu. Na przykład będzie wypracowana poprawka / instrukcja, którą po wystąpieniu błędu użytkownik zastosuje i rozwiąże sobie sam problem, o ile nie jest możliwe inne, lepsze rozwiązanie.
Mitygacja to po prostu obniżanie wartości, powstrzymywanie, hamowanie następujących działań, zwykle takich, których nie chcemy by nastąpiły.
Inaczej możemy jeszcze określić mitygowanie, jako powściąganie, powstrzymywanie, uśmierzanie, hamowanie…
Pojęcie mitygowania najczęściej stosują menadżerowie, którzy chcą być trendy (czytaj – nowocześni), by pokazać, że umieją korzystać ze słów, które niekoniecznie zrozumie odbiorca, bo nie jest menadżerem.
Spokojnie taki menadżer może napisać, np. zarządzenie problemem, albo sposób na rozwiązanie problemu, no ale woli jednak napisać MITYGACJA RYZYKA, a czemu by nie :).
Napisz w komentarzu pod artykułem swoją wersję, co wg Ciebie znaczy MITYGOWAĆ
Views: 2557