Zapraszam do porównania dysku zewnętrznego HDD i SSD, by móc realnie ocenić, czy warto kupić zewnętrzny dysk SSD, który jest kilkukrotnie droższy w przeliczeniu na GigaBajt pojemności.
[wp_ad_camp_1]
Dysk zewnętrzny na USB kojarzy nam się zwykle z dyskami o pojemności 500GB, czasem 1000GB, a nawet 2000GB i najczęściej jest to dysk twardy, czyli Hard Disk Drive – HDD, który w środku ma talerz magnetyczny, głowicę, silnik i poprzez to wydaje dźwięki podczas pracy, ma ograniczenia szybkości, często po upadku już może nie działać, ponieważ elementy ruchome mogą ulec uszkodzeniu, ale należy pamiętać, że taki dysk o pojemności ok. 1000GB daje spore możliwości do przechowywania danych – i fajnie.
Zobacz aktualną cenę prezentowanego dysku ADATA SC660H 256GB – https://goo.gl/bem8XX
Jednak nie każdy potrzebuje tak pojemnych dysków, wielu ludziom zależy na znacznie wyższej wydajności pracy, szybkości zapisu, odczytu niż te oferowane przez dyski HDD i z myślą o nich powstały dyski półprzewodnikowe SSD – Solid State Drive, które wykorzystują do maksimum szybkość obsługi złącza USB 3.0, a nawet USB3.1, co przekłada się na znacznie szybszą pracę, ale kosztuje taki dysk znacznie więcej w przeliczeniu na GB.
Dla przykładu, dysk testowany zewnętrzny ADATA HDD USB 3.0 o pojemności 1000GB kosztuje ok. 250zł, a dysk zewnętrzny ADATA SSD USB 3.1 o pojemności 256GB kosztuje 345 zł, tak więc nie dość, że więcej płacimy o 100 zł, to otrzymujemy 4x mniejszą pojemność, zatem interes wydaje się być bez sensu, ale udowodnię Wam, że wcale tak nie jest, to wszystko zależy od oczekiwań, tak jak już pisałem, jedni potrzebują dużej pojemności inni super szybkości, szczególnie biznesowi użytkownicy, którzy wykorzystują sprzęt do zarabiania pieniędzy.
Warto też zwrócić na dodatkowe cechy obudowy dysków, np. dysk twardy zewnętrzny SH14 i inne modele w ofercie ADATA mają obudowy odporne na zachlapania i uderzenia, co też jest w modelach dysków półprzewodnikowych, zatem wybierając dysk, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może jesteśmy aktywni i często dysk będzie obijany o różne elementy, wtedy warto zwrócić uwagę na obudowę, by dysk zewnętrzny był dopasowany do naszych potrzeb!
Niektóre obudowy dysków SSD są tak cienkie, że z łatwością mieszczą się do cieniutkich ETUI nowoczesnych laptopów, co dla wielu może mieć spore znaczenie.
Oczywiście są też dyski zewnętrzne SSD o pojemności 1000GB i więcej, ale takie dyski kosztują około 800zł i więcej, jednak tak czy siak znajdzie się sporo zainteresowanych mega wydajnością dysku, bez względu na koszta, stąd też warto przyjrzeć się wynikom testów! To daje do myślenia, wielu po przejrzeniu wyników dochodzi do wniosku, że wcale nie potrzebuje takich pojemnych dysków, a np. 256GB w pełni wystarczy, ale uzyska ogromne oszczędności czasu w operacjach dyskowych, jakie wykorzystuje na co dzień w domu lub pracy.
Platforma testowa, to mój laptop: MSI GE72 6QC Apache, ze złączem USB3.0, jest też złącze USB 3.1, jednak nie zostanie wykorzystane przy dysku ADATA SC660U, ponieważ dysk posiada własne złącze micro USB typ 3, które ma możliwość transferu na poziomie 5Gbps, czyli około 600MB/s, a to i tak za dużo dla możliwości dyskowych, zatem mamy wszystko zgodne i możemy wykorzystać w pełni możliwości dyskowe do testów. Dysk wewnętrzny w laptopie to dysk podłączony przez złącze M.2 SSD Sandisk 256GB, zatem ze strony laptopa nie ma żadnych ograniczeń.
Należy także zrozumieć, że dyski SSD pobierają podobne ilości prądu podczas pracy jak dyski HDD, jednak jako że znacznie szybciej realizują pracę, jaką mają wykonać, to znacznie szybciej przechodzą w tryb STANDBY, czyli oczekiwania, gdzie zużycie spada niemal do zera, zatem wykorzystując dysk SSD czy to jako wewnętrzny czy też zewnętrzny oszczędzamy znacząco akumulator laptopa!
Przejdźmy do testów, na początek zobaczcie porównania testowe z programu AS SSD Benchmark, dzięki któremu szczegółowo możemy porównać wyniki różnych testów, szybkość odczytu, zapisu, czas dostępu itp.
Przy okazji do testów dołączam także wyniki dysku wewnętrznego w laptopie – SanDisk sd7sn3q256g1002 na złączu M.2, dzięki czemu można zobaczyć, że dysk zewnętrzny na USB 3.0 wcale nie musi być wolniejszy od wewnętrznego, a jest wręcz porównywalny, co daje pewnie do myślenia :), oczywiście na korzyść zewnętrznych dysków SSD przez USB.
Na poniższych screenach z programu AS SSD Benchmark widzimy jasno, że dysk SSD ADATA SC660H w stosunku do pojemniejszego dysku HDD ADATA SH14, tworzy ogromną różnicę w każdym możliwym teście, co w realnym teście przenoszenia danych, korzystania z dysku daje ogromne oszczędności czasu dla posiadacza dysku USB SSD, np. ADATA SC660H, o czym będzie w dalszej części testu w formie filmu wideo, do którego zobaczenia zapraszam, by nikt nie miał żadnych wątpliwości.
Poniżej widzimy wyniki testu dysku wewnętrznego w laptopie, na którym pracuje system Windows 10 64bit, zatem dysk dodatkowo jest obciążony, ale wyniki są imponujące, tak czy siak, stąd nie ma chyba już nikt wątpliwości, że w laptopach i komputerach stacjonarnych warto wymieniać dyski HDD na SSD, to po prostu się opłaca, a system nawet po roku używania uruchamia się i wyłącza w kilka/kilkanaście sekund, zamiast kilkudziesięciu, a nawet minut!
Dodatkowo nalezy zwrócić uwagę, że dysk zewnętrzny na USB 3.0 SSD ADATA SC660 ma wyniki mocno zbliżone do dysku wewnętrznego na złączu M.2 w laptopie, co jak sami pewnie rozumiecie daje ogromne szybkości działania, gdybyśmy mieli w laptopie dysk ssd i zewnętrzny dysk ssd, to już jest mieszanka wybuchowa :), przy okazji kompletnie bez głośna, bardzo bezpieczna, energooszczędna, jednak… kosztowna, ale coś za coś!
Jeśli jeszcze kiedyś będziesz się dziwił, dlaczego kolegi laptop uruchamia się kilka sekund, a Twój minutę i ogólnie wszystko u niego chodzi znacznie szybciej, to już masz odpowiedź, po prostu ma dysk SSD, nie żadne hybrydy SSHD czy HDD, a właśnie cały dysk jest półprzewodnikowy, czyli MEGA SZYBKI. Oczywiście istnieją na rynku różnice w cenie i szybkości między dyskami SSD, jednak nawet najtańszy dysk SSD daje takiego kopa w stosunku do HDD, że naprawdę nie ma co inwestować w najnowsze i najdroższe konstrukcje, no chyba że znowu jesteśmy bardzo potrzebujący i każda sekunda ma dla nas znaczenie, to wtedy warto! 🙂
Wielu z Was ma komputery starsze, laptopy także, gdzie występują starsze porty SATA I, SATA II, zamiast najnowszych SATA III lub M.2, to ma znaczenie, ale zapewniam Was, że nawet w starym laptopie lub komputerze z SATA I, gdzie przepustowość to ok. 1,5Gpbs, czyli około 187MB/s (Dla przypomnienia SATAII – 3Gbps, SATAIII – 6Gbps) to jest i tak OGROMNY skok do dysku HDD jaki pewnie macie, po wymianie zobaczycie zmianę na PLUS natychmiast i nie ma co słuchać czy też czytać opinii, że niewiele to da, taka zmiana, bzdura, da dużo! Samo uruchamianie takiego starszego komputera i laptopa będzie znacznie szybsze, nie mówiąc o innych sprawach związanych z jego użytkowaniem.
Dyski HDD, czyli twarde, obrotowe to wąskie gardło komputerów i laptopów, czyli miejsce, które spowalnia całość sprzętu, potencjał jaki jest, pewnie wielu z Was ma procesory Intel i3, i5, i7, dużo pamięci RAM, a przez oszczędność lub niewiedzę macie dyski HDD i komputery chodzą wooooolno, bo dyski nie dają rady, wymiana HDD na SSD jest bardzo prosta i dwa sposoby, czyli przeniesienie całego systemu, migrację pokazałem w moich poradnikach na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube, nie trzeba być informatykiem, by samodzielnie wykonać migrację dysków i systemu Windows, dzięki czemu nie będzie potrzeby nic instalować od zera, sterowników itp.
Zapraszam przy okazji do zobaczenia, bo pewnie już tera zmyślicie o takiej inwestycji, i dobrze!
Pierwszy sposób jest za pomocą darmowego programu i bardzo dobrego AOMEI:
Druga opcja to program ACRONIS TRUE IMAGE, tak samo dobry, który jest płatny, ale jeśli kupujesz dysk ADATA, to ADATA udostępnia program za darmo swoim klientom! A to sporo plus dla ADATA.
OK! ale czas na dalszy test dysku zewnętrznego ADATA SC660H SSD na USB oraz ADATA SH14 HDD, teraz skorzystamy z programu HD TUNE 2.55
Trzeba powiedzieć jasno, dysk zewnętrzny ADATA SC660H SSD na USB daje po pysku dyskowi zewnętrznemu HDD i to brutalnie! Nie ma tu żadnych wątpliwości, że tak szybki dysk zewnętrzny może być wykorzystany do wielu innych operacji, jak np. renderowanie filmów na laptopie, tutaj już ograniczeń nie ma, dysk zewnętrzny może być bardzo szybkim źródłem danych dla takich programów jak MAGIX, SONY VEGAS i inne, czas dostępu do danych, odczyta i zapis jest tu na bardzo wysokim poziomie, zatem wszechstronność urządzenia jest znakomita.
[wp_ad_camp_1]
Zwróćcie uwagę na stały transfer na bardzo wysokim poziomie no i ten czas dostępu…, różnice są ogromne, co naprawdę widać w realnym świecie. Kilkukrotnie szybszy dysk zewnętrzny SSD po prostu daje radę!
Dodatkowo warto zobaczyć, jak prezentują się dyski zewnętrzne SSD i HDD w stosunku do wewnętrznego dysku SSD SanDisk na złaczu M.2 w laptopie, dysk zewnętrzny SSD ADATA SC660H daje sobie świetnie radę, gdzie HDD oczywiście jest wąskim gardłem wydajności i do wielu innych operacji się po prostu nie nadaje, bo jest za wolny, jak wykorzystanie przy renderowaniu filmów itp.
Niebawem pewnie będę testował wewnętrzny dysk SSD na złączu m.2 wykorzystujący w pełni połączenie PCIe zamiast SATAIII, co zwiększa przepustowość dysku jeszcze bardziej, granicząc z prędkościami powyżej 1GB na sekundę, jednak takie dyski są najdroższe i w stosunku do tego testu dysków zewnętrznych USB nie mają znaczenia, ale może kogoś zainteresuje ta informacja, to zapraszam do odwiedzania strony www.forumwiedzy.pl, subskrybowania kanału ForumWiedzy.pl na YouTube by być na bieżąco i polubić ForumWiedzy.pl na Facebooku!
Czas na test w formie filmu wideo, byście mogli zobaczyć jak to w realnym świecie wygląda z tymi dyskami zewnętrznymi, bo benchmarki – czyli testy syntetyczne są ok, ale zobaczmy jak to wygląda na prawdę:
- Najpierw zobaczmy, jak szybko skopiujemy plik wideo 4,5GB mp4 z dysku zewnętrznego na dysk wewnętrzny laptopa na m.2 w obydwu przypadkach, czyli dysku zewnętrznego SSD ADATA SC660 i HDD ADATA SH14
- Następnie zobaczmy odwrotny kierunek, czyli z dysku wewnętrznego na dysk zewnętrzny ten sam plik
- Teraz zobaczmy to samo ale z katalogiem pełnym zdjęć i filmów o pojemności 10GB w obydwu kierunkach
- Następnie sprawdźmy czas kompresowania katalogu ze zdjęciami 700MB i rozpakowania
- Sprawdźmy czas renderowania tego samego projektu – Zdjęcia i Filmy w Movie Maker z Windows
- Na koniec zróbmy kopię zapasową systemu Windows 10, czyli stwórzmy obraz systemu.
Wyniki powyższych testów na filmie zapisuję także tutaj:
Powyższy test wideo pokazuje jak jest naprawdę, a jak jest sami możecie zobaczyć zobaczyć, dysk zewnętrzny SSD wymiata HDD pod względem wydajności o kilka okrążeń w każdym z testów, w teście renderowania dysk jak widać nie ma większego znaczenia, stąd nie ma różnicy, ale już w wielu plikach jednocześnie odtwarzanych w np. Sony Vegas, HDD byłby nieużyteczny, bo po prostu ma zbyt wolny dostęp do plików i odczyta jest kilkukrotnie wolniejszy od SSD.
Jedynym ograniczeniem jakie jest, to ograniczenie finansowe, bo tak jak już wspomniałem, dyski SSD są droższe w przeliczeniu na gigabajt i to kilkukrotnie, ale… zyskujemy szybkość, bezpieczeństwo, ciszę i czas…
[wp_ad_camp_1]
Warto zwrócić uwagę, że jeżeli ktoś ma napęd optyczny w swoim laptopie połączony z płytą główną przez SATA standardowe, to za ok 20 zł może kupić sobie kieszeń i do niej wsadzić dodatkowy dysk i mieć dwa dyski w jednym laptopie, a dysk dodatkowy łatwo można demontować i to wszystko bez kabli, zobaczcie!
Dla mnie jasnym jest, że nie warto inwestować w technologię HDD, no chyba, że dysk ma służyć tylko do przechowywania dużych ilości zdjęć, filmów, to nie ma lepszej alternatywy jak dyski twarde HDD, bo zmieścimy na nich wiele za niewiele, ale potrwa trochę ich zapełnianie. Jeżeli jednak myślisz o skoku wydajności, to wyciągaj z kieszeni kasiurę i kupuj dysk SSD wewnętrzny i zewnętrzny, a potem ciesz się świetnie wydaną kasą, bo efekty wydanej kasy będziesz widział CODZIENNIE! I uśmieszek będzie pojawiał się, od samego uruchomienia komputera :).
Zapraszam Was do skomentowania co myślicie o artykule, mam nadzieję, że w przystępny sposób omówiłem wszelkie istotne aspekty obydwu technologii HDD vs SSD, a efekty mogliście zobaczyć w testach syntetycznych i realnych, nie ma tu żadnego sponsorowanego materiału, czy też promowania ADATA, to że akurat są jednymi z najlepszych i do tego dają program ACRONIS, to jest dla nich duży plus, zatem na pewno warto, ale czy zdecydujesz się na dysk innej firmy, nie ma dla mnie znaczenia, ważne, że rozumiesz różnice i możesz podjąć odpowiednią decyzję względem swojego wykorzystania komputera i dysków.
Dysk ADATA SC660H występuje w wersji 256GB i 512GB, zatem każdy z Was może spokojnie dobrać sprzęt do swoich potrzeb.
W kwestii dysków zewnętrznych, mam nadzieję, że wszystko jest jasne, a tu proszę na zakończenie zobaczyć, jak szybko uruchamia się laptop z włączonym szybkim uruchamianiem w Windows 8, 8.1, 10 z dyskiem SSD…
Dziękuję firmie ADATA POLSKA za udostępnienie do testów dysku SC660H 256GB, mogłem szczegółowo rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie pytania swoje i widzów odnośnie dysków zewnętrznych SSD.
Jestem przekonany, że ten artykuł i test wideo przekazuje komplet istotnych informacji.
Strona www produktu – dysku ADATA SC660H – http://adata.com/pl/ext-ssd/feature/445
[wp_ad_camp_1]
DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:
• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl
Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Views: 167