Poradnik jest bardzo ogólny, nie zawiera wszystkich konwersji napięcia w całym procesie ładowania i rozpisanych wszystkich strat jakie mogą być generowane. W poradniku skupiłem się na obliczeniu rzeczywistej pojemności power banka, przy napięciu 5V wg standardu USB, by zwykły człowiek, bez wiedzy technicznej, elektronicznej mógł zrozumieć najważniejsze zagadnienia.
Błędnym jest dzielenie pojemności powerbanka przez pojemność baterii smartfona, nigdy pomiar nie będzie zgodny z rzeczywistością!
Bezpiecznie jest założyć, by pojemność power banka dobrej jakości pomnożyć razy 0,6 (60% wydajności) i w wyniku uzyskamy prawdopodobną wartość pojemności mAh, jaką możemy podzielić przez pojemność baterii w smartfonie, wyjdzie nam dzięki temu przybliżona ilość cykli ładowania, która powinna się sprawdzić. Zakłada się przy tym 40% strat energii w procesie ładowania (sposób uproszczony).
Powyższy sposób jest sporym nadużyciem, ale i sporym uproszczeniem, ponieważ powinniśmy się skupiać na wartości Energii w banku energii, wyrażonej w Wh – watogodzinach, stąd w poradniku pokazuję jak przekształca się jednostki i jak obliczyć bardziej dokładnie ilość cykli ładowania z danego powerbanka.
Naturalnie trzeba wiedzieć, że bateria w telefonie też pracuje na napięciu ok. 3,7V, tak jak baterie powerbanka, stąd mamy do czynienia z podwójną konwersja napięć (w powerbanku 3,7V do 5V i w smartfonie 5V do 3,7V), ale aż tak szczegółowo nie chciałem wszystkiego rozpisywać, skupiając się na samym powerbanku, to myślę, że film wszystkim wszystko wyjaśni na ogólnym poziomie.
Niektórzy producenci powerbanków podają % wydajność przy danym natężeniu ładowania, np. 90% przy 1A lub 85% przy 2A itp. Wtedy możemy przeliczenia na filmie zmodyfikować wg uznania. W filmie założono wydajność na poziomie 90%, przy 10% strat energii na układy wewnętrzne powerbanka. Straty na poziomie smartfona na konwersję oraz to, że bateria w telefonie nie jest w 100% rozładowana kompensują się na zero (tak można założyć) w procesie ładowania, stąd powyższe wyliczenia są mocno miarodajne i zgadzają się z moim realnym testem naładowania Galaxy S7.
Jeśli ktoś zauważy, że sama bateria smartfona nigdy do 0mAh się nie rozładowuje i zabezpiecza pewien procent na utrzymanie pamięci ustawień itp. tak to prawda, około 10-20% pojemności baterii smartfona jest dostępne, nawet gdy telefon się wyłączy), ale załóżmy ogólnie, że skupiamy się na pełnej pojemności podanej przez producenta i wyniki będą bardzo prawdopodobne.
Zakładając, że POWERBANK jest wysokiej jakości uczciwym produktem, a nie podróbką, gdzie pisze na opakowaniu 30000mAh, a w rzeczywistości jest 3000mAh, o ile w ogóle :).
Przykład obliczenia błędnego:
powerbank 10000mAh : smartfon 3000mAh = 3,3x naładowanie – NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI!
Przykład obliczenia uproszczonego:
powerbank 10000mAh x 0,6 = 6000mAh : smartfon 3000mAh = 2x naładowanie do pełna wyłączonego smartfona OK.
Przykład obliczenia dokładnego:
powerbank 10000mAh x 3,7V = 37000mWh = 37Wh
37Wh : 5V = 7,4Ah = 7400mAh
7400mAh x 0,9 (wydajność 90%) = 6660mAh pojemność realna powerbanka
powerbank 6660mAh : smartfon 3000mAh = 2,22x naładowanie smartfona wyłączonego.
Info: Jeśli chciałbyś skorzystać z ładowania typu Quick Charge 2.0 przy 9V, w powyższych obliczeniach zastąp 5V na 9V, ilość cykli ładowania będzie mniejsza, ale ładowanie będzie szybsze.
Mam nadzieję, że mój opis pomoże Ci zrozumieć niuanse powerbanków i realny ich stosunek do napisów z opakowania.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
Subskrybuj kanał, polub film i skomentuj, udostępnij dalej.
Views: 990