W tym artykule wypiszę dobre rady i informacje dla każdego, kto samochodem jedzie do Chorwacji z Polski na weekend, imprezę, urlop czy wakacje. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco, zatem polecam dodać adres tej strony do swoich ulubionych i przeglądać co jakiś czas.
LISTA RZECZY DO ZROBIENIA / SPRAWDZENIA PRZED WYJAZDEM – CHECKLISTA:
- Sprawdzić ważność ubezpieczenia OC samochodu
- Sprawdzić ważność przeglądu technicznego samochodu
- Sprawdzić ważność dowodów osobistych / paszportów (wymagane poza Unią Europejską)
- Sprawdzić ważność kart płatniczych / kredytowych
- Warto w banku założyć konto walutowe w EURO i podłączyć pod swoją kartę płatniczą, dzięki czemu nie będziemy płacić za przewalutowanie podczas płacenia kartą za granicą, gdzie obowiązuje waluta Euro.
- Sprawdzić ważność kart EKUZ – europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego
- Sprawdzić, czy w telefonach (abonamencie) mamy włączony internet za granicą, czyli roaming (w ustawieniach sieciowych telefonu trzeba włączyć) oraz w abonamencie ile tego internetu za granicą jest, by rozsądnie z niego korzystać.
- Przed wyjazdem za granicę, warto w telefonach, w sklepach Google Play, Samsung Galaxy Store pobrać wszelkie aktualizacje aplikacji oraz w ich ustawieniach zmienić, by nie pobierały się aktualizacje aplikacji automatycznie – pozwoli to zaoszczędzić Internet mobilny za granicą i wydłuży czas pracy na baterii telefonu.
- W telefonach (dobrze mieć 2 sztuki, na wszelki wypadek) zainstalować / pobrać mapy offline do aplikacji GPS (Google Mapy, HERE WeGo), na wszelki wypadek, gdyby nie działał Internet za granicą, to warto w tych aplikacjach pobrać mapy offline dla trasy przejazdu (krajów).
Poniżej poradniki wideo, jak używać obydwu darmowych nawigacji GPS na telefon lub tablet z systemem Android:
- W aplikacji do nawigacji zaplanować trasę do miejsca docelowego i w ustawieniach aplikacji ustalić opcje trasy, ustawienia, dopasowane do naszych potrzeb, czyli np. omijanie dróg gruntowych itd.
- Wykupić online e-winiety na drogi płatne w krajach, przez które przejeżdżamy, a winiety są tam obowiązkowe (CZECHY, AUSTRIA, SŁOWENIA, SŁOWACJA, WĘGRY), poniżej są poradniki wideo, jak kupić przez internet winiety elektroniczne. Ewentualnie możesz kupić winiety w punktach sprzedaży winiet przed granicami danego Państwa. Winiety powinniśmy mieć przed wjazdem do danego kraju, gdzie winiety obowiązują.
- Sprawdzić ciśnienie w kołach na stacji paliw z automatycznym kompresorem, by było zgodne z zaleceniami producenta samochodu, względem obciążenia samochodu (ilość osób i bagażu), zagwarantuje to bezpieczną, komfortową i ekonomiczną jazdę samochodu.
- Umyć szybę przednią i boczne od środka i na zewnątrz, by bardzo dobrze widzieć drogę.
- Przygotować dobre okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem polaryzacyjnym, co spowoduje, że mniej będzie się kierowca męczył podczas jazdy w pełnym słońcu.
- Opcjonalnie, jeśli nie mamy pewności odnośnie samochodu, którym jedziemy w długą podróż, możemy zrobić trasę około 100 kilometrów autostradą w Polsce, by zweryfikować sprawność samochodu, a ew. usterki, nieprawidłowości zdążyć naprawić przed wyjazdem.
- Przygotuj Euro w bilonie, na ew. płatne toalety na stacjach paliw.
- Wyrób sobie w punkcie NFZ karty europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ w kilka minut za darmo.
- Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zastosować AVIOMARIN lub inne środki medyczne, by nie było problemu z chorobą lokomocyjną, wymiotami i złym samopoczuciem u pasażerów, szczególnie w tylnym rzędzie samochodu.
- Samochód warto dokładnie wysprzątać przed podróżą, czyli dokładnie odkurzyć, umyć i najlepiej nie stosować żadnych sztucznych zapachów odświeżających w samochodzie, by pasażerom nie było niedobrze podczas jazdy.
- Sprawdzić należy całe oświetlenie samochodu, czyli czy wszystkie lampy (postojowe, mijania itd.) działają, przyda się druga osoba do pomocy. Warto mieć w samochodzie zapasowe żarówki i bezpieczniki, by móc w razie potrzeby wymienić.
- …
Poniższe informacje wynikają z informacji/doświadczenia własnego oraz członków mojej grupy na Facebooku o nazwie „CHORWACJA dla Polaków – poradniki informacje oferty forum dyskusyjne„, która składa się z ponad 240 tysięcy członków, do której zapraszam i Was.
Jak przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji? Co warto sprawdzić, zrobić podczas planowania podróży autem, o której godzinie warto wyjechać, gdzie zaplanować ewentualny nocleg w połowie trasy itp.?
- WERYFIKACJA DOKUMENTÓW – Trzeba zweryfikować ważność wszelkich dokumentów potrzebnych do podróży samochodem po Europie, czyli prawo jazdy, dowód osobisty, ew. paszport, dowód rejestracyjny samochodu, ważność przeglądu technicznego samochodu, ubezpieczenie samochodu OC i inne na wypadek kontroli, wypadku itp. W Unii Europejskiej mamy ułatwione przekraczanie granic, ale mimo wszystko warto mieć przy sobie dokumenty, które byłyby konieczne, gdyby tymczasowo granice lub kontrole celne były realizowane z jakiegoś powodu.
Warto mieć aktualne karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) dla wszystkich podróżnych, na wypadek potrzeby skorzystania z lekarza/poradni/służby zdrowia poza granicami Polski. Kartę EKUZ na poczekaniu w 5-10 minut wyrabia się w jednostkach NFZ z Dowodem Osobistym dla całej rodziny.
Grupowicz Rafał M. z grupy na Facebooku dał 3 rady dodatkowe, z których sam skorzystał:
1. zrobić ksero dokumentów, tak na wszelki wypadek, jakby portfel się zgubił i schować w jakimś innym miejscu niż normalnie dokumenty mamy.
2. wpisanie do telefonu swojego i żony numerów telefonów ambasad krajów, przez które się przejeżdża, tak na wszelki wypadek.
3. mieć w aucie na podróż zapas wody i przekąsek, gdyby była jakaś awaria lub korek na drodze - WERYFIKACJA SPRAWNOŚCI SAMOCHODU – warto podjechać na stację kontroli pojazdów (SKP) lub do warsztatu/serwisu z prośbą o sprawdzenie samochodu, szczególnie zawieszenie, hamulce, wycieki, oświetlenie. Ewentualne problemy z samochodem naprawić, by awaria nie pojawiła się w trakcie jazdy. Po wizycie w warsztacie, zrób trasę autostradą około 100 km, by zweryfikować samochód po wizycie w warsztacie, czy wszystko działa sprawnie i nie ma błędów po stronie mechanika, że coś będzie piszczeć, stukać, źle pracować. Zawsze warto sprawdzić auto po wizycie w warsztacie, szczególnie, jeśli niebawem planowany jest daleki wyjazd do Chorwacji.
- CIŚNIENIE W OPONACH – przed wyjazdem, na stacji, np. BP podjedź do automatycznego kompresora i napompuj koła do wartości zalecanych przez producenta samochodu, zazwyczaj oznaczenie dla 3 osób z małym bagażem lub 5 z pełnym obciążeniem jest napisane na naklejce od wlewu paliwa lub na słupku czy też w instrukcji pojazdu. Dzięki temu podróż będzie maksymalnie komfortowa, bezpieczna i ekonomiczna. Szczególnie jest to istotne podczas hamowania i jazdy na wprost, bo auto jedzie prosto, nie zjeżdża w prawo czy lewo. Dla mnie ciśnienie w kołach to zawsze numer jeden sprawa przed podróżą. Oczywiście czujniki TPMS bardzo pomagają w nowych samochodach, ale warto mimo wszystko zweryfikować ciśnienie przy kompresorze automatycznym, by ew. wykluczyć przekłamania czujników.
- WYPOSAŻENIE SAMOCHODU – w samochodzie powinniśmy mieć koło zapasowe/dojazdowe (jeśli jest), narzędzia do jego wymiany, kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, trójkąt, żarówki zapasowe wszelkiego rodzaju, (światła mijania, postojowe, stop, migacz) ew. latarkę nagłowną (górską/warsztatową), która ew. ułatwi wymianę koła wieczorem. Warto mieć też 1 litr oleju silnikowego na dolewkę, gdy wiemy, że silnik zużywa go podczas pracy w jakimś zakresie. W instrukcji Opla dopuszczalne jest zużycie 0,7 Litra oleju na 1000 km, wiem że to jest śmieszne, ale tak jest, stąd jeśli jedziemy do Chorwacji i z powrotem, to mamy około 2500 km, zatem warto w razie W mieć 1 litr oleju, takiego jaki mamy zastosowany w samochodzie, by ew. dolać.
Pompka/kompresor do kół też będzie dobrym pomysłem i ew. linka holownicza z uchem do wkręcenia z przodu pojazdu, gdyby zaszła potrzeba odholowania. Ja takie rzeczy mam niemal zawsze w samochodzie, więc to dla mnie norma, ale zwracam uwagę, by rozważyć ewentualne wzięcie ze sobą w podróż ww. rzeczy.
Grupowicz Robert K. z grupy na Facebooku dał radę odnośnie godziny wyjazdu, przydatnych produktów i by na wyposażeniu samochodu mieć podstawowy zestaw naprawczy:
„Bogdan, no zapytujesz min. o wyjazd aby omijać korki w Wiedniu. Tak, Wiedeńskie korki sławetne. My z Katowic wyjeżdżamy godz. 20.00 – 22.00 i przez stolice Austrii przejeżdżamy około godzin 01.00 – 03.00. Jest spoko. Winiety zakupujemy zawsze on line. Jest wygoda a warunek jeden, aby nie przyszło w ostatniej chwili zamienić samochodu bo wiadomo winieta przypisana do konkretnej rejestracji. A to już fart, samochody to tylko samochody. Dodam iż oprócz napoi, jakiś przekąsek i batonów energetycznych my przekonaliśmy się że warto mieć napoje izotoniczne. Wiadomo że również przydatne mogą być drobne zestawy naprawcze względem bezpośrednio auta. Gdyby oby nie. Pozdrawiam”
Czasem może przydać się też trytytka, taśma mocna, kombinerki, nożyk ostry i podstawowe narzędzia.
Grupowicz Robert Sz. z grupy na Facebooku dał radę odnośnie dojazdowego koła zapasowego:
„Jeżeli ktoś ma koło dojazdowe nie pełno wymiarowe warto sprawdzić ciśnienie jakie ma w nim być z reguły jest w nim dużo wyższe niż w pełnowymiarowym kole jakież było moje zdziwienie kiedy musiałem go użyć i okazało się że standardowe 2.3 atmosfery to był flak i poszukiwania kompresora który miałem ale nie zabrałem bo przed wyjazdem sprawdzałem ciśnienia i wydawało się ok a jednak w dojazdówce w moim przypadku powinno być ok 4 atmosfer.” - UBEZPIECZENIE SAMOCHODU – warto mieć ubezpieczenie od awarii na drodze w Europie, czyli assistance z holowaniem i ew. samochodem zastępczym, a gdy masz starszy samochód, np. ponad 20 letni, to gdy masz ubezpieczony samochód (OC) przykładowo w WARTA lub HDI, jest produkt o nazwie PODRÓŻNIK 15 (Warta Podróżnik 15 – HDI Podróżnik 15 – auto assistance na 15 dni w grupie Warta), czyli dodatkowe ubezpieczenie na starsze pojazdy w tych firmach ubezpieczeniowych, z którego sam w tym roku skorzystam, 100 zł za 2 tygodnie (idealnie na wakacje czy urlop, albo wyjazd na kilka dni na majówkę itp.). To nie jest reklama, daję tylko link, by móc poczytać, o co chodzi.
https://promaxubezpieczenia.pl/warta-podroznik-15-hdi-podroznik-15-auto-assistance-na-15-dni-w-grupie-warta/ - TRASA Z POLSKI DO CHORWACJI – ja zawsze do Chorwacji z Bytomia (Śląskie) jeżdżę, tak jak zaleca GOOGLE MAPY w telefonie, czyli przez CZECHY, AUSTRIĘ, SŁOWENIĘ autostradami z wykupionymi wcześniej winietami. Można wybrać alternatywnie trasę przez WĘGRY, jednym się podoba, drugim nie, ale to już kwestia indywidualna. Można próbować zaoszczędzić, tj. ominąć drogi płatne np. w Słowenii, by nie kupować winiety na ten kraj, ale to już indywidualny wybór, czy chce się kombinować, jeździć lokalnymi drogami, tracić czas i ryzykować ew. awarię samochodu, stanie w korkach itp., czy też jechać bezpośrednio z punktu A do B możliwie najszybciej, bezpiecznie, prosto, by po prostu być na miejscu i zacząć urlop w Chorwacji. Ja już zawsze będę jeździć możliwie najszybciej, bez kombinowania, chyba że celem jest zwiedzanie miejsc w krajach przez które jedziemy, to inna sprawa, ale gdy interesuje mnie urlop w Chorwacji, bez zwiedzania po drodze, to polecam jazdę prosto do celu z minimalizacją dróg lokalnych, co usprawni podróż, zminimalizuje nerwy czy problemy z planowaniem, będzie to najszybsze rozwiązanie. To już kwestia indywidualna, ważne by wybrać i trzymać się ustaleń, co ograniczy ew. nerwy ze zmianą planów i ponowną organizacją dzień przed wyjazdem. Przy wyborze trasy bez winiety np. w Słowenii i kombinowaniem trasy, proszę pamiętać, że wracając trzeba też tak jechać, a przy wykupionych winietach, wraca się szybko i sprawnie do domu, a zwykle taki jest plan, by szybko i bezpiecznie wrócić, stąd proszę dokładnie przemyśleć, czy ew. oszczędności na winietach są warte straty czasu, nerwów i kombinowania, szczególnie w tracie jazdy na wakacje, moim zdaniem nie, choć kiedyś myślałem inaczej.
- GODZINA WYJAZDU Z POLSKI – to jest indywidualna kwestia oczywiście, ale ja proponuję tak jechać, by przez Wiedeń w Austrii nie jechać w godzinach szczytu, gdy ludzie jadą do pracy rano około 7:00-8:00 i wracają z pracy około 15:00-16:00, bo spore tam jest obciążenie dróg w tych godzinach. Dobrym pomysłem jest wyjechać z Polski (czyli być na granicy Polski z Czechami) około godziny 17:00-18:00 wówczas przez wieczór/noc jedziemy w znacznie mniejszym obciążeniu dróg, słońce nie przeszkadza, korki nie przeszkadzają i w godzinach porannych jesteśmy na miejscu w Chorwacji :), no chyba, że ktoś nie lubi jeździć nocą lub ma inaczej ustawiony plan/harmonogram, to wtedy jedzie, kiedy trzeba. Ja proponuję jak wyżej, bo u mnie się to sprawdza.
- PIENIĄDZE/GOTÓWKA – nie wszędzie zapłacisz kartą płatniczą lub telefonem, stąd też warto mieć przy sobie pewną ilość gotówki w EURO, ile to już kwestia indywidualna, ale warto mieć przy sobie walutę, jaka obowiązuje w krajach, przez które przejeżdżamy, na wszelki wypadek, najwyżej nic nie wydamy. Ile, nie wiem, z 200 Euro może więcej, tylko na awaryjne potrzeby z planem, że w ogóle tego nie dotkniemy i wrócimy z tym z powrotem.
- WINIETY / E-WINIETY na drogi płatne (ekspresowe/autostrady) w krajach, przez które planujemy przejechać, najczęściej CZECHY, AUSTRIA, SŁOWENIA, ew. WĘGRY i inne. Warto je kupić przed wyjazdem elektronicznie – e-winiety na stronach internetowych do tego przeznaczonych (poniżej linki przykładowych stron). Ja osobiście polecam jadącym na urlop kupić komplet wszystkich potrzebnych winiet i nie kombinować z jazdą drogami lokalnymi. Uważam, że jeśli nie planujemy zwiedzać w krajach tranzytowych, przez które przejeżdżamy, to lepiej szybko i sprawnie jechać autostradą i skupić się na celu, by bez zbędnego ryzyka i zwłoki zacząć urlop.
- SAMOCHÓD W LEASINGU / NAJMIE / WYPOŻYCZENIU – zanim ruszysz za granicę, sprawdź w swojej umowie leasingowej lub najmu/wypożyczenia samochodu, czy może jechać za granice i czy nie musisz tego najpierw zgłosić do leasingodawcy/wypożyczającego i być może dokonać dodatkowej opłaty. Dodatkowo, jeśli planujesz zmieniać się za kierownicą z innym pasażerem, to też sprawdź w umowie, czy może umożliwiać prowadzenie samochodu innej osobie, czasem w umowach jest zapis, że musisz najpierw zawnioskować do leasingodawcy dane osoby, której samochód chcesz użyczyć do prowadzenia. To są zapisy, których nieprzestrzeganie, szczególnie gdy dojdzie do wypadku/kolizji mogą być dla Ciebie związane z dużymi problemami, zależenie od zapisów umowy, stąd też warto to sprawdzić przed wyjazdem i ew. zgłosić możliwość prowadzenia samochodu przez np. szwagra, kolegę itp.
- OPCJONALNIE – warto wykupić na samochód (jeśli nie ma) dodatkowe ubezpieczenie assistance samochodu, na wypadek awarii samochodu, by móc zadzwonić i zamówić lawetę/serwis, tak by ze spokojem pojechać w podróż i na wypadek awarii mieć rozwiązanie, za które nie zapłacimy nagle dużej kwoty. Mimo iż na kilka podróży swoim samochodem nigdy nic się nie stało, to zawsze taki dodatkowy assistance wykupuję, koszt niewielki a spokojniej się jedzie.
Co jest ważne podczas jazdy do Chorwacji samochodem? Na co zwrócić uwagę podczas przejazdu i parkowania oraz tankowania / ładowania samochodu w trasie?
- EURO W BILONIE – Warto mieć przy sobie podczas podróży z 10 monet o nominale 50 EURO centów i 1 EURO na wypadek potrzeby zapłacenia za toaletę WC na stacji paliw lub w innych miejscach, gdzie są automaty wpuszczające/bramki elektroniczne do toalety itp.
- 2 KARTY PŁATNICZE ZBLIŻENIOWE – warto mieć przy sobie 2 karty płatnicze / bankowe z funkcją płatności zbliżeniowych dla potrzeb płatniczych na stacjach paliw i bramkach w Chorwacji.
- KONTO WALUTOWE – warto założyć w swoim banku takie konto i przypisać je do swojej karty płatniczej, a następnie wykupić walutę EURO np. 200 EURO i gdy będziemy za granicą, np. kupować paliwo na stacji paliw, to będzie płacone bezpośrednio, bez dodatkowych kosztów przewalutowania z naszego konta walutowego, dopóki są na nim środki.
- LIMITY NA KARTACH PŁATNICZYCH – ważne, by sprawdzić ewentualne limity kart płatniczych w aplikacji bankowej, czy są i ew. je zmodyfikować dla transakcji zagranicznych, by za granicą można było płacić nimi bez problemu na stacjach paliw, w restauracjach itp.
Mnie osobiście raz na stacji paliw w Chorwacji karta ING, ważna, w pełni sprawna, bez limitów, nie była przez terminal płatniczy zbliżeniowy i na chip przyjmowana, druga taka sama od żony zadziałała bez problemu i nie było żadnych limitów na karcie ani ograniczeń. Taką samą sytuację miałem też na bramce wjazdowej na autostradę w Chorwacji. Druga karta załatwiła znowu sprawę od razu, ale takie drobne przypadki mogą mieć miejsce. - OKULARY PRZECIWSŁONECZNE – warto mieć bardzo dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym, by komfort jazdy był możliwie najwyższy. Mi najlepiej sprawdzają się sportowe okulary zasłaniające oczy z każdej strony.
- JAZDA ZGODNIE Z PRZEPISAMI – nie warto ryzykować mandatów, które nie są małe, tylko dlatego że chcemy szybciej o godzinę lub dwie być na miejscu w Chorwacji. Dodatkowo jazda spokojna, zgodna z przepisami będzie dla nas spokojna, mniej obciążająca dla silnika, hamulców itp. Polecam nie gonić się na zderzaku i przekraczać prędkości dopuszczalnych, szkoda nerwów i pieniędzy. Często mandaty zza granicy przychodzą po kilku tygodniach/miesiącach, gdy już z Wakacji dawno wróciliśmy i takie niespodzianki nie są niczym miłym.
Nie polecam korzystać z telefonu przy uchu podczas jazdy lub pisać wiadomości, ew. mandaty mogą być bardzo wysokie za granicą oraz może to doprowadzić do wypadku, a za granicą to zawsze dodatkowy problem no i czasem wysokie koszty dodatkowe. - WIDEOREJESTRATOR SAMOCHODOWY w AUSTRII jest zakazany – w Austrii z tego co wiem, zakazane jest używane wideorejestratorów w samochodzie, trzeba je mieć wyłączone i schowane, stąd też przed wyjazdem do Austrii, zweryfikuj ten obowiązek, czy nadal obowiązuje, by nie okazało się, że z tego powodu będziesz miał jakieś nieprzyjemności, a grzywna za posiadanie/używanie wideorejestratora to 10000 EURO!
Na co powinien zwrócić uwagę kierowca w Chorwacji? Jakie informacje warto mieć podczas pobytu w Chorwacji, by bez problemu się poruszać po Chorwacji i być może podczas wycieczek okazjonalnych poza granice Chorwacji, np. do Bośni i Hercegowiny lub Czarnogóry.
- Warto jeździć zgodnie z przepisami, by nie narazić się na mandaty i ew. wypadki, kolizje. Szkoda nerwów na wakacjach na takie problemy. Nie polecam też jeździć samochodem z prawie pustym bakiem paliwa, bo jak staniecie w korku gdzieś, to zaczyna się nerwowo robić, szczególnie że sporo lokalnych dróg czasem się korkuje podczas wakacji, bo ludzie jeżdżą zwiedzać i jest w miejscach wakacyjnych po prostu bardzo dużo samochodów.
- W Chorwacji na stacjach benzynowych na autostradach w okresie wakacyjnym w weekendy często tworzą się kolejki, stąd lepiej tankować wcześniej. (Rada od Mariusza Ch. z grupy „Samochodem do Chorwacji”).
- Warto być uprzejmym dla lokalnych kierowców i nie wdawać się w pyskówki, wymachiwać rękoma itd. Szkoda nerwów, lepiej się uśmiechnąć i korzystać z miłego humoru, chociaż ktoś by nam nie ustąpił pierwszeństwa itp. Na wakacjach nie warto tracić czas na sprawy nieistotne.
Ciekawe atrakcje w Chorwacji:
Skywalk Biokovo szklany taras widokowy
Jak obliczyć cenę za przejazd autostradami w Chorwacji?
Interaktywna strona z możliwością wyliczenia opłaty – https://www.hac.hr/en/interactive-map
Na powyższej stronie możesz zaznaczyć miejsce startu i końca przejazdu autostradą w Chorwacji, dzięki czemu będziesz mógł obliczyć cenę przejazdu samochodem w drodze na wakacje i podczas powrotu.
Opłaty drogowe pobierane są podobnie jak w Polsce, tj. na bramkach. Kierowca pobiera bilet na bramce wjazdowej, a opłata pobierana jest na bramce wyjazdowej. Cena przejazdu jest adekwatna do pokonanego dystansu.
WINIETY – Linki do oficjalnych stron internetowych, w celu wygodnego zakupu winiety, e-winiety, czyli tzw. elektronicznej winiety autostradowej:
Winiety, e-winiety – strony oficjalne:
Czechy – https://edalnice.cz/pl
Austria – https://shop.asfinag.at/pl
Słowenia – https://evinjeta.dars.si/pl
Słowacja – https://eznamka.sk/pl
Węgry – https://nemzetiutdij.hu/pl
Poniżej linki i zrzuty stron Internetowych ze wskazaniem, gdzie zmieniamy język na język polski oraz co klikamy, gdy chcemy rozpocząć zakupy.
Polecam założyć bezpłatne konto na danej stronie sklepu, gdy jest taka możliwość, wówczas można edytować zakup, zmienić numer rejestracyjny, gdyby zaszła taka potrzeba, np. przez omyłkowe wypełnienie zakupu winiety.
- Winiety Czechy 2024 – https://edalnice.cz/pl
- Winiety Austria 2024 – https://shop.asfinag.at/pl
- Winiety Słowenia 2024 – https://evinjeta.dars.si/pl
- Winiety Słowacja 2024 – https://eznamka.sk/pl
- Winiety Węgry 2024 – https://nemzetiutdij.hu/pl
Podsumowanie kosztów podróży do Chorwacji w 2024 roku.
Mój wyjazd z Bytomia (województwo Śląskie) do Igrane w Chorwacji i z powrotem (cały wyjazd w 2 strony, około 2450 km) kosztował mnie około 240 zł za winiety w 3 krajach (Czechy, Austria, Słowenia), około 56 Euro, czyli około 240 zł za autostradę w Chorwacji (dwie płatności na bramkach zjazdowych kartą płatniczą) w dwie strony i około 1200 zł paliwo (benzyna 95) w obu kierunkach, zatem w sumie około 1700 zł koszty przejazdu do Chorwacji i z powrotem.
Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą Ci przygotować się do podróży samochodem do Chorwacji na wakacje lub z innej okazji.
Gdybyś chciał coś dodać, zgłosić błąd to napisz info na mail info@forumwiedzy.pl.
Pozdrawiam
Bogdan z kanału ForumWiedzy na YouTube 🙂 – zapraszam do subskrypcji mojego kanału, gdzie znajdziesz praktyczne i cenne poradniki oraz informacje.
Views: 5972