Danfoss Link – Inteligentne Ogrzewanie – #CzyWarto #22 – TEST Recenzja

Do testów ForumWiedzy.pl trafił kompletny system inteligentnego ogrzewania Danfoss Link, który zainstalowałem w swoim 90 metrowym mieszkaniu (smart home) z 7 grzejnikami i kotłem grzewczym gazowym IMMERGAS VICTRIX 26L z zamkniętą komorą spalania.

[wp_ad_camp_1]

 

Poniżej artykułu znajdziesz szczegółowe testy dobowe rozwiązania w różnych konfiguracjach z pełnym opisem metody testów oraz warunków otoczenia.

Zanim przeczytasz artykuł, zapraszam do wideo recenzji, może nie najkrótszej, ale szczegółowej względem możliwości, warto zobaczyć.

Rozpakowanie całego zestawu testowego możesz zobaczyć tutaj:

W zestawie startowym znajdziemy Panel centralny CC systemu Danfoss Link i 3 inteligentne głowice termostatyczne radiowe Living Connect, a że mam 7 grzejników, potrzebowałem jeszcze dodatkowe 4 do kompletu, które możemy kupić osobno.

Po zapoznaniu się z dokumentacją, rozpoczęcie montażu zaczynamy od demontażu aktualnie zastosowanych ręcznych głowic termostatycznych, nie ma żadnych obaw, demontaż nie uroni ani jednej kropli, można to zrobić podczas pracy systemu ogrzewania, zobacz poradnik, jak samodzielnie zdemontować starą głowice termostatyczną od zaworu termostatycznego i zainstalować nowy termostat Living Connect:

Zobacz przykładową cenę standardowej głowicy termostatycznej, która nie współpracuje z systemem Danfoss Link, a działa w standardowy sposób: https://goo.gl/ijKLBD.

Po demontażu głowicy termostatycznej, w jej miejsce instalujesz nową głowicę termostatyczną Living Connect, do której najpierw instalujesz 2 baterie alkaliczne paluszki AA (nie akumulatory!), które wg producenta powinny wystarczyć na 2 lata działania, jednak bezpiecznie założyć, że dobrej jakości baterie wytrzymają rok-półtora. Zobacz jak podłączyć głowice termostatyczne – termostaty Danfoss Link.

Zobacz aktualną cenę głowicy termostatycznej Danfoss Link Living Connect: https://goo.gl/taMub7

 

[wp_ad_camp_1]

 

Panel centralny CC Danfoss Link (mózg systemu) umożliwia sterowanie głowicami termostatycznymi Living Connect Danfoss Link za pomocą ustawień ręcznych lub harmonogramu w sposób bezprzewodowy (radiowy), co jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem (SMART HOME – SMART HEATING), bo nie trzeba do grzejników ciągnąć żadnych przewodów.

Zobacz aktualną cenę samego panelu centralnego CC Danfoss Link – https://goo.gl/gzbUp6

Po instalacji głowic termostatycznych Living Connect na grzejnikach oraz panelu centralnego CC, czas na instalację przekaźnika kotła BR (Boyler Relay), gdy masz własny kocioł grzewczy w mieszkaniu lub domu, którym należy sterować (Włącz/Wyłącz). Należy pamiętać, że kocioł gdy pracuje, nie zawsze pobiera gaz, czasem pracuje tylko pompa wody, która uruchamia palnik, gdy woda w układzie spadnie do zadanej temperatury.

Jako, że posiadam własne źródło ciepła w mieszkaniu, czyli kocioł grzewczy gazowy Immergas Victrix 26L, to dodatkowo musiałem zainstalować przekaźnik kotła o nazwie BR (Boyler Relay) z systemu Danfoss Link, instalacja przekaźnika była bardzo prosta, a szczegóły możecie zobaczyć w poniższym filmie, jednak instalację powinien przeprowadzić elektryk lub instalator autoryzowany albo osoba, która przeczytała instrukcję kotła i przekaźnika rozumiejąc zapisy, tak by podłączyć poprawnie:

Gdy już podłączysz przekaźnik kotła Danfoss Link Boyler Relay (BR) do swojego kotła przez styki bez napięciowe (NTC), możesz podłączyć przekaźnik BR do panelu centralnego CC (bezprzewodowo), który będzie mógł nim sterować przy pomocy głowic termostatycznych Living Connect. Należy pamiętać, że wyznacznikiem temperatury są głowice termostatyczne, sam panel centralny CC nie posiada termometru i to nie on steruje temperaturami. Gdy w panelu centralnym będzie ustawiony harmonogram lub ręczne ustawienia wg jakiejś ustalonej temperatury, to jej pomiar wykonuje głowica termostatyczna Danfoss Link i wysyła sygnał do Panelu CC i dalej do Przekaźnika Kotła BR.

Zobacz jak podłączyć Przekaźnik Kotła Danfoss Link BR do Panelu Centralnego CC.

Sprawdź aktualną cenę przekaźnika do kotła BR Danfoss Link – https://goo.gl/GiWkV9

Cały system łączy się ze sobą bezprzewodowo, jedynie Panel Centralny CC i Przekaźnik Kotła BR są zasilane z sieci elektrycznej (230V), a głowice termostatyczne Living Connect z 2 baterii alkalicznych każda, jednak komunikacja między urządzeniami jest radiowa. W szczególnych budynkach, gdzie ściany są żelbetonowe i sygnał radiowy nie jest dobrze rozprowadzany,  należy zastosować wzmacniacz radiowy systemu Danfoss Link, by np. rozprowadzić sygnał w domku jednorodzinnym i ew. ogrodzie, tak więc komunikacja powinna być zawsze stabilna i niczym niezakłócona, dopóki zasilanie w domu istnieje. Tylko w nielicznych konstrukcjach, zastosowanie Smart Heating – Danfoss Link będzie niemożliwe, niewskazane, gdy ściany będą mocno tłumić sygnał radiowy.

Danfoss Link Wzmacniacz Sygnału RU

Poniżej możesz zobaczyć rozmieszczenie elementów systemu sterowania ogrzewaniem Danfoss Link w moim mieszkaniu, czyli 7x głowica termostatyczna Danfoss Link Living Connect, 1x panel centralny CC, 1x przekaźnik kotła BR:

Danfoss Link Plan Mieszkania ForumWiedzy
Danfoss Link Plan Mieszkania ForumWiedzy

W panelu centralnym CC skonfigurujemy cały system, dodamy wszelkie urządzenia teraz i w przyszłości w specjalnym trybie serwisowym (obszar serwisowy / SETUP), do którego wchodzimy naciskając przycisk (SETUP) po zdjęciu białej ramki w panelu centralnym CC po lewej stronie. Panel centralny w zwykłym trybie (roboczym) umożliwia nam zmianę harmonogramu, trybu ogrzewania i wykonywać inne podstawowe operacje.

Do dyspozycji użytkownika mamy także aplikację Danfoss Link na system Android lub iOS, którą zainstalujemy w smartfonie lub tablecie i w każdej chwili z dowolnego miejsca podłączymy się do systemu przez Internet, by zmienić podstawowe parametry ogrzewania, takie jak harmonogram, tryb pracy systemu, temperaturę w danym pomieszczeniu, podejrzymy aktualną temperaturę w dowolnym pokoju czy też podłączymy się do innego systemu Danfoss Link w np. innym domu, którym zarządzamy. Aplikacja daje spore możliwości zdalnego sterowania w prosty i przejrzysty sposób, zobacz:

Gdy już wszystko skonfigurujesz wg swoich potrzeb (harmonogram, temperatury) i system zacznie pracować, pozostaw system Danfoss Link w stałym użytkowaniu bez zmian, w tym czasie następować będzie wstępna adaptacja (prognozowanie), czyli uczenie się obiektu (mieszkanie, dom, pokój), jego reakcji na utrzymanie temperatury, spadki, dzięki czemu nastawy będą indywidualnie dobierane do danego pomieszczenia w sposób inteligentny, tak by temperatura była utrzymywana stała na ustalonym poziomie, bez wahań temperatury, co ma znaczenie w utrzymaniu komfortu cieplnego wg potrzeby. W każdej chwili możesz za pomocą panelu centralnego CC lub aplikacji w smartfonie zmienić dowolną nastawę, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

W trakcie trwania pierwszego tygodnia adaptacji zauważalne będą przegrzewania pomieszczeń lub ochładzania, jednak na akceptowalnym poziomie, dzięki czemu system nauczy się reakcji pomieszczenia na ogrzewanie i będzie odpowiednio dozował ogrzewanie i otwarcie zaworu w celu wystarczającym, by zapewnić stały komfort cieplny.

Ok system działa, minął tydzień adaptacji i …

…no i czas na testy praktyczne! Porównajmy dobowo, czyli dzień po dniu różnice w zużyciu gazu i prądu do obsługi kotła, korzystając z różnych opcji ustawienia systemu Danfoss Link i Standardowego rozwiązania w postaci przekaźnika podłączonego do kotła DELTA i bezprzewodowego termostatu z programatorem TYBOX, który często jest montowany w C.O. w mieszkaniu. Poniższe testy są spisane wg własnych potrzeb i zgłoszonych przez Was do mnie w wiadomościach, stąd taki spory zakres różnych testów, ale wiem, że ta praca może Wam się przydać, byście mogli porównać wg własnych potrzeb do analizy.

Czy to się opłaca… Oczywiście, możliwości idealnego dostosowania temperatur do wybranego pomieszczenia, możliwość ustawiania harmonogramów, także przez Internet ze smartfona, w dowolnej chwili, to wszystko daje ogromne możliwości w stosunku do standardowego rozwiązania, gdzie wręcz unikamy dotykania termostatu czy zmiany czegokolwiek, bo po prostu zapominamy. System Danfoss Link, czyli automatyka ogrzewania zachęca do użytkowania, do ew. podglądów, czy też zmian, w sytuacjach potrzeby z dowolnego miejsca z Internetem, np. smartfon w powrocie do domu z imprezy. Aplikacja Danfoss Link na Android lub iOS działa wzorowo! Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i intuicyjny.

Pod koniec artykułu podsumuję wyniki testów i całe rozwiązanie SMART HOME w zakresie ogrzewania w moim mieszkaniu. Danfoss Link, to Smart Heating, czyli inteligentne ogrzewanie w pełnym zakresie, ale już to wiecie, czytając materiał i oglądając filmy.

 

[wp_ad_camp_1]

 

WYTYCZNE I DANE WSPÓLNE DO PONIŻSZYCH TESTÓW:

  • HARMONOGRAM PRACY OGRZEWANIA (przyjęty do testów):
    • PON-ND – Wyższa Temperatura (23°C) w godzinach 6:00 – 7:00 i 15;00 – 23:00
    • PON-ND – Niższa Temperatura (21°C) w godzinach 7:00-15:00 i 23:00 – 6:00
    • Podczas testów będzie normalnie używana woda użytkowa ciepła, w tym codziennie 2x krótki prysznic i umycie kilkukrotnie rąk/zębów przez domowników (zużycie gazu w kotle na podgrzanie – nieznaczne różnice użytkowe każdego dnia)
  • OBIEKT I INFORMACJE DODATKOWE:
    • Mieszkanie 90m2, kamienica 100 letnia, nieocieplona, wysokość pomieszczeń 2,6m, okna PVC 2 szybowe, wentylacja grawitacyjna, 2 piętro (1 mieszkanie na całe piętro)
    • Kocioł Grzewczy kondensacyjny – IMMERGAS VICTRIX 26L 2 – Gaz – 2 funkcyjny
    • Temp wody w układzie grzewczym ustawiona na kotle = 50°C
    • System Danfoss Link pracował ponad tydzień z ustawionym harmonogramem w celu adaptacji systemu do mieszkania z temp. Dzień 23C, Noc 21C.
    • Zainstalowano z systemu Danfoss Link:
      • 7x Danfoss Link Living Connect – Głowica Termostatyczna Bezprzewodowa
      • 1x Danfoss Link CC – Panel Centralny – Moduł Sterujący
      • 1x Danfoss Link BR – Przekaźnik Kotła
    • 66gr średnio z ostatniej faktury za 1 kWh prądu ze wszystkimi zmiennymi i stałymi opłatami – kWh zużyte w miesiąc/kwota do zapłaty faktury=0,66 zł
    • 2,5zł średnio z ostatniej faktury za 1 m3 gazu ze wszystkimi zmiennymi i stałymi opłatami – m3 zużyte w miesiąc/kwota do zapłaty faktury=2,5zł
    • W kolumnach tabel odnośnie zużycia, co wiersz będzie podawana suma zużycia gaz/prąd po każdym odczycie.
    • Temperatura zewnętrzna sprawdzana z serwisem pogodowym AccuWeather (aktualizowane na czas odczytu przez Internet) wg miasta BYTOM.
    • Pomiar zużycia za pomocą watomierza ORNO OR-WAT 408 przez który działa kocioł na czas testów (normalnie kocioł ma być podłączony do stałego gniazda elektrycznego!)

TESTY systemów ogrzewania DANFOSS LINK vs STANDARDOWE STEROWANIE w różnych wariantach konfiguracyjnych (testy poniższe, dla zachowania tej samej przestrzeni testowej, będą codziennie przeprowadzane jak dla harmonogramu w okresie PON-ND.

INFO: Testów dobowych od 15:00 do 14:59 będzie 10 sztuk, dzień po dniu wg poniższej tabeli, tj. ustawień, tak by każdy mógł porównać i skorzystać z moich możliwie najdokładniejszych pomiarów, po prostu, tak jak jest (w smartfonie alarmy ustawione o godzinach pomiarów i spisuję wyniki gaz/prąd), pewnie zdajecie sobie sprawę, że podczas tych 10 dni plan życia jest ułożony wg harmonogramu testów, specjalnie dla Was :). Ostatnie dwa testy mają odpowiedzieć na pytanie, czy warto wyłączać ogrzewanie, gdy nie ma nas w domu, a potem przychodzimy i trzeba dłużej dogrzać mieszkanie, bo wychłodziło się o kilka stopni, ponieważ wyłączone ogrzewanie w ogóle mieszkania nie dogrzewało:

 

NR Testu OPIS TESTU Koszt Gazu [zł] Koszt Prądu [zł] Koszt Dobowego Ogrzewania [zł]
1 DanfossLink – włączone prognozowanie i wszystkie 7x Connecty są referencyjnymi dla Przekaźnika BR, temperatury wg harmonogramu 21C/23C 25,05 zł 1,35 zł 26,40 zł
2 DanfossLink – wyłączone prognozowanie i wszystkie 7x Connecty są referencyjnymi dla Przekaźnika BR, temperatury wg harmonogramu 21C/23C 23,80 zł 1,36 zł 25,16 zł
3 DanfossLink – włączone prognozowanie i 1x Connect (KORYTARZ) jest referencyjny dla Przekaźnika BR, temperatury wg harmonogramu 21C/23C 28,57 zł 1,28 zł 29,85 zł
4 DanfossLink – wyłączone prognozowanie i 1x Connect (KORYTARZ) jest referencyjny dla Przekaźnika BR, temperatury wg harmonogramu 21C/23C 22,49 zł 0,89 zł 23,38 zł
5 DanfossLink – wyłączone prognozowanie i 1x Connect (KORYTARZ) jest referencyjny dla Przekaźnika BR, wszystkie głowice (6 szt.) Connect ustawione na max 28C/28C (dzień/noc) non stop, poza referencyjną głowicą Connect w pomieszczeniu (KORYTARZ – wg harmonogramu) 25,60 zł 0,90 zł 26,50 zł
6 DanfossLink – wyłączone prognozowanie i 1x Connect (KORYTARZ) jest referencyjny dla Przekaźnika BR temp. wg harmonogramu 21C/23C, pozostałe (6 szt.) Connect ustawione na max 23C/23C (dzień/noc) non stop 28,91 zł 0,99 zł 29,90 zł
7 Termostat z programatorem TYBOX (bezprzewodowy, harmonogram ustawiony jak w DanfossLink 23C dzień, 21C noc w TYBOX (w pomieszczeniu KORYTARZ) i Przekaźnik kotła TYBOX, 1x głowica termostatyczna w pomieszczeniu KORYTARZ ustawiona na „4 i 1/3” = 23C, reszta głowic termostatycznych ręcznych (6 szt.) ustawione na „5” = 25C (dzień/noc) non stop

[SYSTEM DOTYCHCZASOWY – najbardziej komfortowy dla użytkowników mieszkania lubiących ciepłe mieszkanie (brak kataru, komfort użytkowania mieszkania, brak przesadnej oszczędności na ogrzewaniu)]

27,15 zł 0,66 zł 27,81 zł
8 Termostat z programatorem TYBOX (bezprzewodowy, harmonogram ustawiony jak w DanfossLink 23C dzień, 21C noc w TYBOX (w pomieszczeniu KORYTARZ) i Przekaźnik kotła TYBOX, 1x głowica termostatyczna w pomieszczeniu KORYTARZ ustawiona na „4 i 1/3” = 23C, reszta głowic termostatycznych ręcznych (6 szt.) ustawione na „6” = 28C (dzień/noc) non stop 25,33 zł 0,64 zł 25,97 zł
9 Termostat z programatorem TYBOX (bezprzewodowy, harmonogram ustawiony jak w DanfossLink 23C dzień, 21C noc w TYBOX (w pomieszczeniu KORYTARZ) i Przekaźnik kotła TYBOX, 1x głowica termostatyczna w pomieszczeniu KORYTARZ ustawiona na „4 i 1/3” = 23C, reszta głowic termostatycznych ręcznych (6 szt.) ustawione na „5” = 25C (dzień/noc) non stop.
Przed rozpoczęciem testu temperatura w mieszkaniu to 21C. O 7:00 WYŁĄCZENIE OGRZEWANIA do godziny 15:00
18,42 zł 0,42 zł 18,84 zł
10 Termostat z programatorem TYBOX (bezprzewodowy, harmonogram ustawiony jak w DanfossLink 23C dzień, 21C noc w TYBOX (w pomieszczeniu KORYTARZ) i Przekaźnik kotła TYBOX, 1x głowica termostatyczna w pomieszczeniu KORYTARZ ustawiona na „4 i 1/3” = 23C, reszta głowic termostatycznych ręcznych (6 szt.) ustawione na „5” = 25C (dzień/noc) non stop.

O 7:00 WYŁĄCZENIE OGRZEWANIA do godziny 15:00 przed testem i pod koniec testu, ogrzewanie pracuje w harmonogramie przez 16 godzin, zamiast 24 (najbardziej ekonomiczne rozwiązanie i bardzo wygodne, podczas nieobecności temperatura spadła do temp. 18,6C, po przyjściu do domu, dogrzewanie trwa dłużej, ale rozwiązanie to jest najtańsze)

19,04 zł 0,56 zł 19,60 zł

W poniższym podsumowaniu możemy zobaczyć każdy test, jakie spisane zostały wyniki pomiarowe, łącznie z temperaturą zewnętrzną w mieście w chwili odczytu z aplikacji AccuWeather. Zapraszam do szczegółowej analizy.

Podsumowania Szczegółowe:
TEST NR 1
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 07.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -5°C
w trakcie 07.02.2017 r. 23:00 8 godzina 3,787 m3 0,727 -7°C
w trakcie 08.02.2017 r. 06:00 15 godzina 5,960 m3 1,3 kWh -9°C
w trakcie 08.02.2017 r. 07:00 16 godzina 6,39 m3 1,391  kWh -9°C
KONIEC (podsumowanie) 08.02.2017 r. 15:00 24 godzina 10,02 m3 x 2,5 zł =  25,05 zł 2,050 kWh x 66 gr = 1,35 zł -8°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 25,05 zł (gaz) + 1,35 zł (prąd) = 26,4 zł
TEST NR 2
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 08.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -8°C
w trakcie 08.02.2017 r. 23:00 8 godzina 3,869 m3 0,619 kWh -7°C
w trakcie 09.02.2017 r. 06:00 15 godzina 6,090 m3  1,250 kWh -9°C
w trakcie 09.02.2017 r. 07:00 16 godzina 6,673 m3 1,359 kWh -9°C
KONIEC (podsumowanie) 09.02.2017 r. 15:00 24 godzina 9,52 m3 x 2,5 zł = 23,8 zł 2,054 kWh x 66 gr = 1,36 zł -6°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 23,8 zł (gaz) + 1,36 zł (prąd) = 25,16 zł
TEST NR 3
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 09.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -6°C
w trakcie 09.02.2017 r. 23:00 8 godzina 5,45 m3 0,610 kWh -6°C
w trakcie 10.02.2017 r. 06:00 15 godzina 7,573 m3 1,315 kWh -6°C
w trakcie 10.02.2017 r. 07:00 16 godzina 8,148 m3 1,402 kWh -6°C
KONIEC (podsumowanie) 10.02.2017 r. 15:00 24 godzina 11,426 m3 x 2,5 zł = 28,57  zł 1,939 kWh x 66 gr = 1,28 zł 1°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 28,57 zł (gaz) + 1,28 zł (prąd) = 29,85 zł
TEST NR 4
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 10.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh 1°C
w trakcie 10.02.2017 r. 23:00 8 godzina 3,939 m3 0,701 kWh -4°C
w trakcie 11.02.2017 r. 06:00 15 godzina 5,937 m3 1,092 kWh -10°C
w trakcie 11.02.2017 r. 07:00 16 godzina 6,520 m3 1,341 kWh -9°C
KONIEC (podsumowanie) 11.02.2017 r. 15:00 24 godzina 8,997 m3 x 2,5 zł  = 22,49 zł 1,341 kWh x 66 gr = 0,89 zł -2°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 22,49 zł (gaz) + 0,89 zł (prąd) = 23,38 zł
TEST NR 5
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 11.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -2°C
w trakcie 11.02.2017 r. 23:00 8 godzina 5,087 m3 0,77 kWh -6°C
w trakcie 12.02.2017 r. 06:00 15 godzina 7,462 m3 1,021 kWh -6°C
w trakcie 12.02.2017 r. 07:00 16 godzina 7,888 m3 1,13 kWh -5°C
KONIEC (podsumowanie) 12.02.2017 r. 15:00 24 godzina 10,24 m3 x 2,5 zł  = 25,6 zł 1,358 kWh x 66 gr = 0,90 zł -3°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 25,6 zł (gaz) + 0,90 zł (prąd) = 26,5 zł
TEST NR 6
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 12.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -3°C
w trakcie 12.02.2017 r. 23:00 8 godzina 5,356 m3 0,602 kWh -9°C
w trakcie 13.02.2017 r. 06:00 15 godzina 7,598 m3 0,892 kWh -9°C
w trakcie 13.02.2017 r. 07:00 16 godzina 8,22 m3 0,989 kWh -8°C
KONIEC (podsumowanie) 13.02.2017 r. 15:00 24 godzina 11,562 m3 x 2,5 zł  = 28,91 zł 1,5 kWh x 66 gr = 0,99 zł -7°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 28,91 zł (gaz) + 0,99 zł (prąd) = 29,9 zł
TEST NR 7
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 13.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -7°C
w trakcie 13.02.2017 r. 23:00 8 godzina 4,144 m3 0,473 kWh -7°C
w trakcie 14.02.2017 r. 06:00 15 godzina 7,058 m3 0,603 kWh -7°C
w trakcie 14.02.2017 r. 07:00 16 godzina 7,56 m3 0,711 kWh -7°C
KONIEC (podsumowanie) 14.02.2017 r. 15:00 24 godzina 10,86 m3 x 2,5 zł  = 27,15 zł 1,00 kWh x 66 gr = 0,66 zł -6°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 27,15 zł (gaz) +  0,66 zł (prąd) =  27,81 zł
TEST NR 8
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 14.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh -6°C
w trakcie 14.02.2017 r. 23:00 8 godzina 4,943 m3 0,453 kWh -5°C
w trakcie 15.02.2017 r. 06:00 15 godzina 6,607 m3 0,64 kWh -5°C
w trakcie 15.02.2017 r. 07:00 16 godzina 7,39 m3 0,717 kWh -4°C
KONIEC (podsumowanie) 15.02.2017 r. 15:00 24 godzina 10,13 m3 x 2,5 zł  = 25,33 zł 0,975 kWh x 66 gr = 0,64 zł 4°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 25,33 zł (gaz) + 0,64 zł (prąd) = 25,97 zł
TEST NR 9
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 15.02.2017 r. 15:00 0 0 0 kWh -4°C
w trakcie 15.02.2017 r. 23:00 8 godzina 4,707 m3 0,473 kWh -5°C
w trakcie 16.02.2017 r. 06:00 15 godzina 6,95 m3 0,584 kWh -5°C
w trakcie 16.02.2017 r. 07:00 16 godzina 7,368 m3 0,642 kWh 1°C
KONIEC (podsumowanie) 16.02.2017 r. 15:00 24 godzina 7,368 m3 x 2,5 zł =
18,42 zł
0,642 kWh x 66 gr =
0,42 zł
10°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 18,42 zł (gaz) + 0,42 zł (prąd) = 18,84 zł
TEST NR 10
[24h]
Data/Godzina Pomiaru Czas Pomiaru Zużycie Gazu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [m3]
Zużycie Prądu (KOCIOŁ)
Sumowanie Zużycia [kWh]
Temperatura
na zewnątrz
START (rozpoczęcie) 16.02.2017 r. 15:00 0 0 m3 0 kWh 10°C
w trakcie 16.02.2017 r. 23:00 8 godzina 5,235 m3 0,665 kWh 1°C
w trakcie 17.02.2017 r. 06:00 15 godzina 7,189 m3 0,764 kWh -3°C
w trakcie 17.02.2017 r. 07:00 16 godzina 7,617 m3 0,853 kWh -1°C
KONIEC (podsumowanie) 17.02.2017 r. 15:00 24 godzina 7,617 m3 x 2,5 zł =
19,04 zł
0,853 kWh x 66 gr =
0,56 zł
3°C
Koszt przybliżony ogrzewania: 19,04 zł (gaz) + 0,56 zł (prąd) = 19,6 zł

*Prognozowanie (adaptacja) – to funkcjonalność adaptacyjna, dzięki której system dogrzewa pomieszczenie na czas, tj. by wg harmonogramu na dane godziny już był spełniony warunek ogrzewania, a nie, by dopiero ogrzewanie rozpoczęło pracę, tj. kocioł.

 

 

Tabela podsumowania porównań wszystkich testów w podziale na zużycie GAZU i PRĄDU. Zużycie gazu jest najbardziej istotne, bo realnie wpływa na koszta ogrzewania, zużycie Prądu, to nieznaczny koszt, jednak jest też warte odnotowania, bo na tej podstawie można odczytać, jak długo działa piec w różnych opcjach testowych. Zauważyć można, co też doświadczyłem, że mój kocioł znacznie częściej pracował w trakcie pracy z systemem Danfoss Link, wg wyników pomiarowych, 2x więcej, co też zostało zauważone przez domowników, bo jakkolwiek posiadając dobry kocioł kondensacyjny, to minimalnie słychać w mieszkaniu jego pracę, w domu raczej nie bo będzie w piwnicy. No i też częściej było słychać jego pracę, jednak to nie oznacza zwiększonego zużycia gazu, tylko częstszą pracę pompy, dzięki czemu system potrafi bardzo szybko reagować na potrzeby dogrzania i to jest innowacyjne rozwiązanie, z informacji jakie pozyskałem od technika Danfoss, system pracuje inaczej niż konwencjonalne rozwiązanie, w oparciu o PWM, a nie standardowo o temperaturę wg termostatu. Czyli czasem jest tak, że temperatura jest osiągnięta, a system kręci wodą w układzie, czyli kocioł uruchomiony, co może dziwić, ale daje szybkie dozowanie ciepła wg potrzeb i nie wpływa to negatywnie na zużycie gazu, sami zobaczcie poniżej w wynikach testowych.

 

GAZ 15:00-23:00 23:00-06:00 06:00-07:00 07:00-15:00
Nr Testu Stan licznika
[m3] START
Zużycie [m3]
(stan licznika)
Zużycie [m3]
(stan licznika)
Zużycie [m3]
(stan licznika)
Zużycie [m3]
(stan licznika)
Stan licznika
[m3] STOP
Podsumowanie
zużycia [m3]
1 6206 3,787 (6209,787) 2,173 (6211,96) 0,43
(6212,39)
3,63 (6216,020) 6216,02 10,02
2 6216,02 3,869 (6219,889) 2,221
(6222,110)
0,583 (6222,693) 2,847 (6225,54) 6225,54 9,52
3 6225,54 5,45 (6230,99) 2,143 (6233,133) 0,564 (6233,697) 3,269 (6236,966) 6236,966 11,426
4 6236,966 3,938 (6240,905) 1,999 (6242,903) 0,583 (6243,486) 2,477 (6245,963) 6245,963 8,997
5 6245,963 5,087 (6251,05) 2,375 (6253,425) 0,426 (6253,851) 2,352 (6256,203) 6256,203 10,24
6 6256,203 5,356 (6261,559) 2,242 (6263,801) 0,622 (6264,423) 3,342
(6267,765)
6267,765 11,562
7 6267,765 4,144 (6271,909) 2,914 (6274,823) 0,502 (6275,325) 3,298 (6278,623) 6278,623 10,858
8 6278,623 4,943 (6283,566) 1,664 (6285,230) 0,783 (6286,013) 2,74 (6288,753) 6288,753 10,13
9 6288,753 4,707 (6293,460) 2,243 (6295,703) 0,418 (6296,121) 0 (6296,121) 6296,121 7,368
10 6296,121 5,235 (6301,356) 1,954 (6303,310) 0,428 (6303,738) 0 (6303,738) 6303,738 7,617
PRĄD 15:00-23:00 23:00-06:00 06:00-07:00 07:00-15:00
Nr Testu Stan licznika
[kWh] START
Zużycie [kWh]
(stan licznika)
Zużycie [kWh]
(stan licznika)
Zużycie [kWh]
(stan licznika)
Zużycie [kWh]
(stan licznika)
Stan licznika
[kWh] STOP
Podsumowanie
zużycia [kWh]
1 0 0,727 (0,727) 0,573 (1,300) 0,091 (1,391) 0,659 (2,050) 2,050 kWh 2,05
2 0 0,619 (0,619) 0,631 (1,250) 0,109 (1,359) 0,695 (2,054) 2,054 kWh  2,05
3 0 0,610 (0,610) 0,705 (1.315) 0.087 (1,402) 0,537 (1,939) 1,939 kWh 1,94
4 0 0,701 (0,701) 0,289 (0,990) 0,102 (1,092) 0,249 (1,341) 1,341 kWh 1,34
5 0 0,77 (0,77) 0,251 (1,021) 0,109 (1,13) 0,228 (1,358) 1,358 m3 1,36
6 0 0,602 (0,602) 0,29 (0,892) 0,097 (0,989) 0,511 (1,5) 1,5 kWh 1,36
7 0 0,473 (0,473) 0,13 (0,603) 0,108 (0,711) 0,292 (1,003) 1,003 kWh 1
8 0 0,453 (0,453) 0,287 (0,640) 0,077 (0,717) 0,258 (0,975) 0,975 kWh 0,98
9 0 0,473 (0,473) 0,111 (0,584) 0,058 (0,642) 0 (0,642) 0,642 kWh 0,64
10 0 0,665 (0,665) 0,099 (0,764) 0,089 (0,853) 0 (0,853) 0,853 kWh 0,85

System Danfoss Link daje ogromne możliwości konfiguracyjne, manualne, automatyczne, zdalne sterowanie przez smartfona z dowolnego miejsca, a wystarczy do tego Internet i darmowa aplikacja Danfoss Link na smartfona lub tableta.

Powyższe testy pokazują, że zależnie od indywidualnych potrzeb można skonfigurować ogrzewanie, a dodatkowe testy z wykorzystaniem dotychczasowego systemu ogrzewania za pomocą standardowych głowic termostatycznych pokazują, że wyłączanie ogrzewania na czas wyjścia z domu na 8 godzin do pracy, zamiast utrzymywać temperaturę, co prawda obniża temperaturę mieszkania do ok. 18,5C i po przyjściu jest chłodniej, ale mimo dłuższego dogrzewania mieszkania, oszczędzamy na takiej formie ogrzewania dodatkowe pieniądze, które w skali miesiąca w ww. mieszkaniu mają równowartość 30 dni x 2,5m3 = 30 x 6,25zł = 187,5 zł, a często więcej, bo czasem się spóźniamy i przychodzimy do domu o 15:30 lub 16:00, a czasem nawet później, bo jakieś różne sytuacje wychodzą, wyjścia na imprezę itp., stąd miesięcznie na wyłączaniu ogrzewania kompletnie, gdy wychodzimy możemy oszczędzić w 90m2 mieszkaniu ok. 200 zł. Odjąłem od tego ok 0,7m3 straty  na dłuższe dogrzewanie wg średniej z powyższych testów.

Powyższe testy są bardzo szczegółowo notowane, każdy na zebranych przeze mnie dzień po dniu w okresach ustawionego harmonogramu jest w stanie wyciągnąć potrzebne wnioski.

Bardzo ważnym testem jest test nr 10, dlaczego, ano dlatego, że rozpoczął się od temperatury 18,5 stopnia w mieszkaniu po 8 godzinnym wyłączeniu ogrzewania, stąd mamy tutaj koszt dobowego wykorzystania ogrzewania z mocnym dogrzewaniem. Jak widać wyłączanie ogrzewania kompletnie ma wymierne korzyści i żadna filozofia utrzymywania temperatury w mieszkaniu, gdy nas nie ma, nie jest w stanie nas tu oczarować, poza tym, że komfort jest wyższy, bo mieszkanie dogrzane na czas, ale to nas będzie kosztować. Gdyby w testach z systemem Danfoss Link wychodząc z domu nie zostawiać systemu, by utrzymywał temperaturę 21C w mieszkaniu od 7-15, to średnio ok 2,5m3 można byłoby oszczędzać na dobę, czyli ok. 6,25 zł, zatem analizując dodatkowo różnice temperatur z początkowych testów, gdzie ujemne temperatury górowały na zewnątrz mieszkania, a w ostatnich testach mieliśmy już delikatnie na plusie niektóre pomiary, to trzeba stwierdzić, że Danfoss Link w stosunku do standardowego rozwiązania oszczędzałby kilka złotych na dobę, co w skali miesiąca mogłoby realnie dać oszczędności rzędu 100 zł i więcej, a w skali okresu grzewczego ok. 6 miesięcy, oszczędności rzędu ok. 400-1000 zł, bo nie każdy miesiąc ma takie same temperatury, zatem system Danfoss Link z moich rachunków, który kosztowałby w przypadku zestawu wyżej wymienionego ok 3500 zł, zwróciłby się po ok. 3-4 latach, przy założeniu, że utrzymany jest komfort temperatury, bez obniżania temperatur w mieszkaniu (co oczywiście pozwoliłoby na jeszcze większe oszczędności).

 

Należy przyznać, że system Danfoss Link w stosunku do standardowego rozwiązania jest znacząco dokładniejszy i bardzo praktyczny, a do tego konfigurowalny zdalnie, stąd kilkoma kliknięciami możemy wyłączyć ogrzewanie kompletnie, zmienić nastawy i włączyć, gdybyśmy chcieli dogrzać mieszkanie, a nie ma nas w nim.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Czy warto zainwestować w system Danfoss Link? Odpowiedź musi być twierdząca, bo przemawiają za tym twarde dowody w postaci danych z testów jakie przeprowadziłem. Dodatkowo system i akcesoria pasują do większości systemów ogrzewania, czy to standardowego czy też podłogowego, a nawet elektrycznego.

Warto przy instalacjach centralnego ogrzewania kryzować grzejniki na zaworach, które pracują przed głowicami termostatycznymi, ale w większości pewnie macie już to zrobione, zatem temat warty uwagi przez osoby, którym źle działa instalacja ogrzewania, np. grzejniki są chłodne na końcu ciągu grzewczego, np. w ostatnim pokoju itp.

Czas na PODSUMOWANIE moich testów!

Inteligentne Ogrzewanie z wykorzystaniem systemu Danfoss Link jest praktyczne, precyzyjne, nowoczesne, proste w instalacji, zdalnie sterowane przez Internet i co najważniejsze, OSZCZĘDNE, taki czysty SMART HOME, a w zasadzie SMART HEATING.

 

Dziękuje za uwagę i mam nadzieję, że moje ok. 3 tygodnie testów (dzień w dzień spisywane wyniki (10 dób testowych, gaz/prąd, wstawanie i bycie na czas na każdy pomiar przyniosą Wam wystarczającą informację, by realnie ocenić, czy to jest rozwiązanie dla Was.

Czy WARTO ? – TAK, czy oszczędności generowane na poziomie 30% są możliwe, bez utraty komfortu? Nie, ale na poziomie ok. 10-20 Tak, a to jest bardzo dużo, jednak najpierw trzeba zainwestować, by móc oszczędzać, nic za darmo nie ma.

 

Recenzja Wideo – już niebawem zostanie dołączona do artykułu i na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube.

Warto zajrzeć na stronę producenta i zapoznać się z materiałami tam przedstawiony mi w języku polskim: http://smartheating.danfoss.pl/

Wszystkie materiały wideo, poradniki znajdziesz w playliście na naszym kanale ForumWiedzy.pl na YouTube – zapraszam:

Jeżeli będziesz miał dodatkowe pytania o konfigurację, testy itp. pytaj w komentarzu pod artykułem lub pod filmami na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube, postaram się odpowiedzieć na niektóre, a na niektóre może odpowie sam technik Danfoss Polska.

Bardzo dziękuje firmie Danfoss Polska za przekazanie do testów systemu Danfoss Link, dzięki czemu wykonałem bardzo dokładne testy oraz serię poradników wideo na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube dla widzów i zainteresowanych osób tym systemem.

 

Plusy systemu Danfoss Link:

  • Bezprzewodowe sterowanie przez Internet ze smartfona lub tableta
  • Precyzyjne nastawy w każdym z pomieszczeń
  • Możliwość podglądania temperatur w każdym pomieszczeniu z dowolnego miejsca
  • Harmonogram pracy systemu z wykorzystaniem prognozowania lub nie
  • Możliwość ustawiania referencyjnych pomieszczeń
  • Bardzo prosta instalacja systemu
  • Oszczędność pieniędzy
  • Sterowanie standardowymi grzejnikami, kotłem, ogrzewaniem wodnym podłogowym lub elektrycznym

 

Minusy systemu Danfoss Link:

  • Cena na start – ale za jakość i funkcjonalność trzeba zapłacić 🙂

 

[wp_ad_camp_1]

 

DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:

• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl

Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Views: 106

Posted by ForumWiedzy

Entuzjasta nowoczesnych technologii pod każdą postacią. Praktyk, który weryfikować musi wszystko i wszędzie. Dodatkowe zainteresowania: Informatyka, Elektronika, Elektryka, Motoryzacja, czyli technika pod każdą postacią. Redaktor naczelny, właściciel i twórca ForumWiedzy.pl oraz twórca i prowadzący kanał ForumWiedzy.pl na YouTube, na którego łamach znajdziesz recenzje, testy, poradniki wideo.

Website: https://www.forumwiedzy.pl