TEST Szybkości Dysków HDD i SSD oraz kilka słów informacyjnych o różnicach na plus i minus danego rodzaju dysku.
Zachęcam Was wszystkich do subskrypcji naszego kanału YouTube, gdy już w jakiś film wejdziecie, będziecie na bieżąco z naszymi filmami testowymi.
Dziś testujemy specjalnie dla Was dyski HDD i SSD, byście mogli podjąć decyzję, czy warto inwestować w dysk SSD, czy też nie.
Dyski SSD różnią się od HDD głównie tym, że są ciche, szybkie, energooszczędne, bardzo szybkie i nie znajdują się w nich elementy ruchome, przez co są znacznie bardziej bezpieczniejsze i odporne na uderzenia, upadki itp.
Zalety dysków półprzewodnikowych SSD Solid State Disc już znacie, teraz czas na wadę, a jest nią tylko i wyłącznie cena. Cena za GIGABAJT jest ok 8x wyższa w stosunku do dysków HDD, jednak w wielu przypadkach ogromny zysk wydajności, bezpieczeństwa, wygody i energooszczędności jest dla klientów znacznie ważniejszy niż pojemność czy też cena, stąd wielu graczy, gadżeciarzy, mobilnych biznesmenów często podróżujących, którym zależy na super wydajności i długim czasie działania na jednym cyklu ładowania bez cienia wątpliwości decyduje się na zakup dysków SSD do swoich laptopów, netbooków, notebooków czy też do komputerów stacjonarnych, jeśli chodzi o graczy.
Wielu ludzi stawia głównie zarzut, jeśli chodzi o pytanie, czy warto wymienić HDD na SSD, wysoką cenę i jest to racja, cena za dysk 120GB SSD to około 220 zł, gdzie w tej cenie kupimy dysk 1TB talerzowy, starego typu, zatem jak widać ok 8x drożej wychodzi 1GB, ale jak wielu z nas nie jest potrzebny w laptopie dysk większy niż np. 120GB ? no właśnie, trochę logiki i dochodzimy do sedna, że np. 120GB SSD w pełni wystarczy, a jeśli będę chciał gdzieś przechowywać dane, to np. na dysku zewnętrznym, pendrive można, ew. zawsze można kupić dysk SSD o wyższej pojemności. Wielokrotnie się spotyka dumnych posiadaczy dysków 1TB lub 2TB, a gdy patrzy się na zajętość dysku, to nawet 10 % nie jest używanych… No i tu włącza się lampka optymalizacyjna w głowie, że rzeczywiście mając mniejszą pojemność, doceniamy ją bardziej i mamy w niej większy porządek, analogicznie do dużego i małego mieszkania.
Ja sam jestem posiadaczem notebooka ASUS T100, który ma dysk eMMC 64GB i w klawiaturze 500GB HDD i szczerze Wam powiem, że rzadko korzystam z dysku w klawiaturze, a na 64GB pracuje mi się MEGA SZYBKO, bateria trzyma ok 10 godzin, a sam system od zera do pełnego uruchomienia to ok 10 sekund, czy trzeba komukolwiek tłumaczyć technologię SSD, chyba każdy już rozumie, że spokojnie da się przejść na SSD i żyć w dużo lepszej wydajności i komforcie.
W sytuacji, gdy to jest komputer stacjonarny i bardzo zależy nam na ogromnej pojemności, to żaden problem kupić sobie dysk SSD 120GB i tam instalować system Windows, programy, gry, antywirus, a na dysku np. 1TB talerzowym lub większym przechowywać dane typu zdjęcia, filmy, muzykę. Zapewniam Was, że komfort Waszej pracy i doświadczeń z komputerem wywoła u Was ogromny uśmiech każdego dnia, gdy taka konfiguracja będzie miała miejsce, system Windows na dysku SSD pracuje bajecznie szybko i nie trzeba żadnych programów typu odkurzacze itp. wymysły poprawiające wydajność, jakie stosowaliśmy z dyskami HDD, bo SSD zjada je na śniadanie, ponieważ kompletnie ich nie potrzebuje.
ISTOTNA UWAGA NR 1: Dyski SSD występują w dwóch rozmiarach wysokości 7mm i 9,5mm, w przypadku laptopów, netbooków należy najpierw zmierzyć wysokość dysku swojego, ew. sprawdzić w specyfikacji laptopa, albo po modelu dysku, by kupić taki sam, kupując dysk wyższy niż ten co mamy spowoduje to, że go nie włożymy, bo np. klapka/obudowa się nie zamknie, stąd najbezpieczniej zawsze kupić dysk 7mm, gdy nie mamy pewności, a ew. luz można uzupełnić gumką czy podkładką gumową, chodź lepiej sprawdzić i kupić idealnie taki jak ma być.
ISTOTNA UWAG NR 2: Dyski SSD posiadają interfejs komunikacyjny SATA 3 (maksymalna przepustowość pasma 6Gb/s) ze wstecznym wsparciem SATA 2 (maksymalna przepustowość pasma 3Gb/s), zatem jeśli posiadamy laptopa, netbooka, komputer stacjonarny, gdzie płyta główna posiada SATA 1 (maksymalna przepustowość pasma 1,5Gb/s), to trzeba szukać takiego dysku SATA, który współpracuje z SATA 1, żeby potem nie wpaść na minę i bawić się w zwroty, stratę czasu. Zatem sprawdzamy interfejsy dysku i naszego komputera i jeśli wszystko pasuje, to kupujemy :). Jest duża szansa, że dysk SATA 3 będzie współpracować z portem SATA 1, nawet jeśli to nie pisze na opakowaniu dysku, ale 100% pewności nie ma, stąd lepiej się upewnić, ew. zapytać kogoś, kto ma ten sam laptop i jaki dysk SSD wsadził i gotowe.
Jakiś czas temu testowałem dysk SAMSUNG SSD 840EVO 500GB – świetnie się spisywał, dziś do dyspozycji mam KINGSTON V300, jednak należy pamiętać, że nawet najgorszy dysk SSD daje ogromnego kopa względem najszybszego dysku HDD, tu chodzi głównie o czas dostępu do danych oraz przepustowość (odczyt / zapis)
Zobaczcie kilka testów HDD vs. SSD, jakie dla Was dziś przygotuję (cierpliwości, później się pojawi dalsza część artykułu), a wcale się nie zdziwię, jak każdy z Was do swoich komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków kupi sobie jutro dysk SSD :), albo jeszcze dziś.
Zalecanym jest, by po wymianie dysku twardego zainstalować system operacyjny np. Windows 7 na nowo, od zera, oczywiście zawsze jest opcja skorzystania z oprogramowania do tworzenia kopii obecnego dysku i przeniesienia na nowy dysk SSD, jednak nie jest to zalecane, chodź działające rozwiązanie. Oprogramowanie do klonowania musi wspierać dyski SSD, to warunek konieczny. Poniżej poradnik KROK PO KROKU jak zainstalować Windows 7 od zera razem z konfiguracją BIOS.
Powyższe filmy, to moje wcześniejsze filmy z podejścia do tematu dysków SSD, w dniu dzisiejszym testuję dysk Kingston V300, wyniki będą na naszej stronie jak tylko skończę testy. Ale już powyższe filmy moje powinny Was przekonać do planowania zakupów 🙂
Zapewniam, bo testowałem to na różnych komputerach, że buźka sama się uśmiechnie, gdy zobaczycie szybkość działania komputera i natychmiastowe reakcje na wszelkie komendy, działania, żądania… 🙂 – to trzeba przeżyć, a potem gadać, gdy ktoś jedynie przeczytał, to nie wie o czym mowa. Nie znam nikogo, kto miałby dysk ssd i w przyszłości w innym komputerze wrócił do HDD, to jest jak nałóg…
Polecam dyski SSD każdemu, kto ceni sobie wydajność!
Views: 4