Zapraszam Ciebie do serii moich poradników, jak samodzielnie zbudować rozdzielnię elektryczną i odpowiednio dobrać poszczególne elementy elektryczne.
Na wstępie PODKREŚLAM, że nigdy nie pracujemy pod NAPIĘCIEM! Zawsze odłączamy obwód główny poprzedzający obwody, na których będziemy pracować, np. na KLATCE SCHODOWEJ rozłączamy „bezpiecznik.
1. Pierwszy poradnik dotyczy narzędzi podstawowych i akcesoriów, jakie przydadzą się przy budowie małej lub średniej rozdzielni elektrycznej natynkowej lub podtynkowej:
2. Drugi poradnik dotyczy automatyki do rozdzielni, czyli wyłączniki nadprądowe, różniocowoprądowe i inne, które będą niezbędne do budowania rozdzielni
[wp_ad_camp_1]
3. Trzeci poradnik dotyczy budowy rozdzielni elektrycznej dla małego mieszkania typu kawalerka, która może być podłączona pod jeden obwód elektryczny na jednym wyłączniku nadprądowym, chodź zalecane zawsze jest minimum rozłożenie obciążenia na dwa obwody GNIAZDEK i OŚWIETLENIA.
[wp_ad_camp_1]
4. Czwarty poradnik dotyczy budowy rozdzielni elektrycznej dla małego mieszkania typu kawalerka, ale z zastosowaniem wyłącznika różnicowoprądowego RCD, które zabezpieczy przed porażeniem dodatkowo mieszkańców.
5. Piąty poradnik dotyczy budowy skrzynki elektrycznej dla średniego i dużego mieszkania, gdzie podział obwodów na obwody gniazdkowe i oświetlenia będzie potrzebny, by zachować odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej oraz zabezpieczenie przeciwporażeniowe dla mieszkańców.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania do filmów, szukasz rady, pisz w komentarzu pod filmem na kanale ForumWiedzy.pl na YouTube, postaram się ja lub inni widzowie szybko odpowiedzieć, dodatkowo subskrybuj kanał ForumWiedzy.pl na YouTube oraz Facebooku, by być na bieżąco z praktycznymi poradnikami.
Wszystkie poradniki są tak przedstawione, by kompletny laik „połapał” się co i jak, oczywiście należy szczególnie zwrócić uwagę na wszelkie prace wykonywane, by były przeprowadzane BARDZO DOKŁADNIE jeśli chodzi o mocowanie przewodów i innych elementów, by nic nie było luźne, a izolacja na przewodach była cała, nie ponacinana. Jeszcze raz powtarzam, że nigdy nie pracujemy POD NAPIĘCIEM!
A zakończenie budowy instalacji elektrycznej przed jej oddaniem do użytku, powinno być potwierdzone pomiarami przez uprawnionego elektryka, który wystawi zaświadczenie z pomiarów, TO JEST BARDZO WAŻNE, nigdy nie ufamy swojej intuicji, wszystko trzeba potwierdzić i sprawdzić, aby instalacja była zdatna do użytku.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, by zbudować własną rozdzielnię, nie rozumiesz jednostek, oznaczeń, parametrów, mimo iż na filmach wszystko omawiam bardzo szczegółowo, to wykonanie pracy zleć elektrykowi z uprawnieniami lub firmie zajmującej się projektowaniem i wykonywaniem instalacji elektrycznych.
Zawsze działaj wg zasady, NAJPIERW OCHRONA (PE), potem ZASILANIE (L), czyli najpierw chronimy, potem zasilamy, w myśl tej zasady, zawsze w elektryce zwracaj uwagę na ochronę życia i użytkowników sieci elektrycznej, a dopiero potem na skuteczne działanie.
Zapraszam do subskrypcji kanału ForumWiedzy.pl na YouTube i Facebooku.
Praktyczne Poradniki to podstawa.
[wp_ad_camp_1]
DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:
• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl
Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Views: 1343