Poniższy poradnik powstał, z uwagi na to, że bardzo wielu ludzi nie rozumie o co chodzi z tymi nadgodzinami i najchętniej wszystko by uznali za nadgodziny, nawet gdy nimi nie są!
Pomyślałem, że na chłopski rozum przekażę, jak jest, mam nadzieję, że nigdzie gafy nie popełniłem, a pomoże innym zrozumieć – co i jak.
Napiszcie w komentarzu, czy się przydał ten artykuł, ew. gdzie błąd jest, jeśli coś znajdziecie, a teraz DO RZECZY!
[wp_ad_camp_1]
Praca w godzinach nadliczbowych jest pracą wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (zwykle 8 godzin), a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy (zwykle od 8-12 godzin), wynikający z obowiązującego pracownika systemu (równoważny zwykle) i rozkładu czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Jeżeli tu wchodzisz, to pewnie zastanawiasz się jak rozliczać czas pracy, a konkretnie praca w dodatkowym czasie, popołudniu po pracy, albo wieczorem, w nocy itp.
Wielu robi wszystko, by rozliczenie czasu pracy pracownika zrobić najprościej jak się da, a często niezgodnie z PRAWEM PRACY.
Nadgodzina – jak sama nazwa wskazuje, to coś NAD, czyli najpierw musi być podstawa, a potem coś więcej, czyli NAD, podstawą zwykle jest norma czasu pracy, najczęściej lub zawsze 8 godzin na dobę.
Nadgodzina, by móc ją rozliczyć, oddać w formie wolnych godzin lub rozliczenia finansowego może być wówczas, gdy tak jak już wspomniałem w danym dniu, w tygodniu, w sobotę, niedzielę najpierw podstawa zostanie zrealizowana! KUMASZ ? no to dobrze, zatem nie możesz rozliczyć nadgodzin np. w poniedziałek, bo Twój pracownik pracował w niedzielę, a tego nie planowałeś.
JEŚLI w jego pracy na Niedzielę miał wolne, to ew. jego praca do 8 godzin, TO NIE NADGODZINA, tylko PRACA W DNIU WOLNYM OD PRACY, za co należy się DZIEŃ WOLNY, a nie kasa!
Ludzie czytamy KODEKS PRACY, a nie przeglądamy facebooka!
[wp_ad_camp_1]
PRZYKŁAD NR 1:
OPIS SYTUACJI:
Pracownik pracuje w systemie pracy RÓWNOWAŻNYM (to ten elastyczniejszy niż podstawowy, ale pewnie to wiecie) od 7-15 od poniedziałku do piątku. Nagle się okazuje, że w w środę o 18:00 ktoś do niego dzwoni, że jest MEGA PILNA AWARIA, no coś się zepsuło i trzeba zadziałać, (nie mówimy o błahostkach), pracownik odbiera telefon i przystępuje do pracy, zdalnie, jedzie, cokolwiek (powinien zadzwonić do kierownika zapytać, czy może wykonać ew. pracę, chyba że brak opcji, albo ma zakaz odbierania telefonu lub podejmowania pracy). Praca trwała od 18. od odebrania telefonu do 22:00 (jak wiecie, od 21:00 zaczynają się godziny nocne), czyli w sumie 3 nadgodziny (ponad codzienny plan od 7-15) i dodatkowo 1 nadgodzina w porze nocnej (przypominam – nadgodziny w porze nocnej są od 21:00 do 7:00 – czyli należy się DODATEK za pracę w godzinach nocny, ale o tym zaraz).
czyli w tym dniu zrobił pracownik 4 NAD GODZINY, no i należy pamiętać, że rozpocząć ponownie pracę w kolejnej dobie pracowniczej może dopiero po odpoczynku 11 godzinowym!!! zatem liczymy od 22 do 7, to tylko 9 godzin, zatem do pracy może przyjść na godzinę 9, JASNE ? no to się cieszę i musimy o to zadbać, bo jak padnie na pysk, to JESTEŚ ODPOWIEDZIALNY, bo dopuściłeś do takiej sytuacji.
Twój pracownik ma na pisać wniosek (musisz go o to poprosić), o odebranie nadgodzin w innym dniu w tym samym wymiarze (np. dzień później wyjdzie sobie wcześniej o 4 godziny lub w innym dniu (wzór takiego wniosku mu daj, ew. sam niech napisze, znajdzie). Jeżeli pracownik tego nie napisze, to Ty jesteś odpowiedzialny, by wysłać go na wolne za te 4 godziny, ale jako, że TY to robisz, to musisz mu wskazać termin i dać 1,5x więcej, czyli 6 GODZIN wolnego i nie ma zmiłuj, jeśli chcesz być FAIR dla pracownika i zgody z prawem pracy. Ew. jeśli nikt nic nie napisze, a pracownik zgłosił Tobie fakt pracy przez 4 godziny, termin, godzinę, musisz zadbać, by na pasku w wypłacie miał to dodatkowo zapłacone, obliczone przez księgową, bo inaczej pracownik zada Ci pytanie przy wypłacie, A GDZIE KASA ZA NADGODZINY i bujaj się maleńki, jesteś na straconej pozycji.
PAMIĘTAJ, ŻE TO TWÓJ OBOWIĄZEK, a nie pracownika, by z informacją pozyskaną o wykonanej pracy zrobić rozliczenie i oddać w godzinach wolnych lub kasie, nic nie zrobisz, masz płacić.
KASA PRACOWNIKOWI NALEŻY SIĘ JAK PSU BUDA!
Jako, że mieliśmy tutaj 1 nadgodzinę w porze nocnej, TO musisz jeszcze dodatek wyliczyć (księgowa to pewnie zrobi) – jak dobrze pamiętam dodatek ten to 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obwiązującego w danym roku.
PODSUMOWANIE:
Jeśli dajesz możliwość pracy po godzinach (nadgodzina lub jak kto woli, godzina nadliczbowa), to masz obowiązki i musisz je zrealizować! Np. dając telefon służbowy, fajnie, ale na krzywy ryj nikt nie będzie robił za darmo, bo tak chcesz.
Pracownikowi należy się zatem za ten dzień:
- albo oddać tyle godzin ile miał nadgodzin w innym dniu wg wniosku papierowego.
- Należy się dodatek za 1 nadgodzinę w czasie nocnym.
- Należy się 11 godzin odpoczynku przed rozpoczęciem, czyli zaczyna pracę o godzinie 9 i pracuje do 15, a nie czasem do 17, żebyś idiotyzmów nie wymyślał.
- Należy PODZIĘKOWAĆ pracownikowi, że pracował w nadgodzinach i być może uratował Tobie tyłek.
TO CZY ODDASZ WOLNE CZY KASE, TWÓJ BIZNES, ludzie zwykle wolą kasę, to i często w nadgodzinach mogą pracować, tylko pamiętaj, że w roku kalendarzowym max 150 NADGODZIN MAX!
[wp_ad_camp_1]
PRZYKŁAD NR 2:
OPIS SYTUACJI:
Pracownik ma w harmonogramie pracy (mam nadzieję, że taki ustalasz z pracownikiem) od poniedziałku do piątku pracę od godziny 7-15 – czyli średnio tygodniowo 40 godzin i super. W sobotę (niedzielę lub święto) do niego dzwonisz i prosisz by wykonał pracę przez 10 godzin (pilne wdrożenie) od 15:00 do 23:00 (LOGIKA już pewnie zaczyna CI myśleć, że to nie jest praca tylko w nadgodzinach, a najpierw patrzysz na PODSTAWĘ, CZYLI NORMALNE GODZINY, ale W DNIU WOLNYM od pracy, jest ich 8, zatem w tym dniu Twój pracownik pracował 8 GODZIN NORMALNYCH, za co należy się dzień wolny (wystarczy 1 minuta pracy pracownika w dniu wolnym i już musisz dać mu dzień wolny w tygodniu na wniosek pracownika) w ciągu 6 dni od dziś oraz jeszcze pracował od 21:00 do 23:00, 2 godziny w czasie pracy nocnej, zatem… na jego wniosek oddajesz mu te 2 godziny wg jego wniosku w innym dniu np. wcześniej wyjdzie z pracy (wg wniosku) i dodatkowo jeszcze dodatek za 2 godziny nocne i dodatkowo jeszcze 100% wynagrodzenia (księgowa wyliczy) – pamiętaj, że te 8 godzin to nie NADGODZINY a podstawa, a tylko za te 2 nadgodziny płacisz dodatki nocne i dajesz wolne godziny wg wniosku lub oddajesz kasę przy rozliczeniu.
Tak więc jeszcze dla zrozumienia, nadgodzina to czas ponad czas pracy w danym dniu wg harmonogramu od godziny np. 7:00 – 7:00 kolejnego dnia, nie powinno być przerw w pracy, ale mogą występować, np. pracownik wykona nadgodziny po przyjściu do domu, z zaskoczenia.
Dodatkowo cytat ze strony:
„Dodatek za pracę w porze nocnej
„Dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy obowiązującej w danym roku (w 2012 r. jest to 1500 zł). Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w nocy w danym miesiącu należy podzielić minimalne wynagrodzenie przez godziny przypadające nominalnie do przepracowania w danym miesiącu. Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez 20%.
Obliczone w powyższy sposób kwoty dodatków za pracę w nocy są stawkami minimalnymi. A zatem pracodawca ma prawo wprowadzić wyższy dodatek za pracę w porze nocnej, nie może natomiast ustalić kwoty niższej niż wyżej określone wysokości.
Nadliczbowa praca w porze nocnej
Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwie formy rekompensaty za przepracowane nadgodziny – udzielenie czasu wolnego lub wypłata dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% lub 50% stawki osobistego zaszeregowania. Przy czym rekompensowanie nadgodzin dodatkiem jest możliwe tylko wtedy, jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi czasu wolnego.”
[wp_ad_camp_1]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadgodziny#Godziny_nadliczbowe_w_polskim_prawie_pracy
„Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
-
w nocy,
-
w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
-
w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
-
50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony powyżej.”
-
Warto też poczytać o wyliczeniu dodatku za pracę w nadgodzinach – 50 lub 100% – czyli kiedy jaki stosujemy:
[wp_ad_camp_1]
Jeżeli dalej masz wątpliwości, skontaktuj się z księgową, poczytaj kodeks pracy lub Internet, ale zrozum, że praca w weekend ponad tygodniowy harmonogram, w np. równoważnym systemie czasu pracy nie jest NADGODZINAMI, dopóki czas pracy nie przekroczy podstawy dobowego czasu pracy, czyli zwykle 8 godzin. Za minutę pracy w sobotę lub niedzielę lub święto należy się DZIEŃ WOLNY, nie mówimy tu o nadgodzinach!
Stąd daj pracownikowi święty spokój, albo stracisz go nawet za błahostkę na cały dzień w dniu ustalonym z pracownikiem w najbliższym tygodniu najlepiej, ew. najszybciej jak się da.
„W zamian dzień wolny
W większości przypadków praca w niedziele i święta musi zostać zrekompensowana innym dniem wolnym od pracy:
- w odniesieniu do pracy w niedziele – w czasie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli,
- w zamian za pracę w święto – w ciągu przyjętego okresu rozliczeniowego.
Jeżeli niemożliwe jest wykorzystanie dnia wolnego w ciągu terminu 6-dniowego (w przypadku niedzieli) lub okresu rozliczeniowego (w przypadku pracy w święto) pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną odpowiednio w niedzielę i święto.”
Mam nadzieję, że moje tłumaczenie może się komuś przydać w tłumaczeniu sytuacji, które w wielu przedsiębiorstwach występują, że wszystko traktuje się jako nadgodziny do odebrania lub wypłaty, a nie są nadgodzinami.
Polecam poczytać strony wyżej przytoczone, w artykułach bardzo dobrze jest opisana sprawa.
Pozdrawiam 🙂
[wp_ad_camp_1]
DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:
• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl
Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Views: 23