Zobacz, jak obecnie wygląda Fort Wędrowiec. 👀
„Schron bojowy „Wędrowiec” – dow. Kpt. Tadeusz Semik, zastępca – sierż. Stanisław Raczyński. Załoga 3 podoficerów i 15 szeregowców, łącznie 20 żołnierzy. Ciężki betonowy schron bojowy typu „D” uzbrojenie 1 działko ppanc. Boforsa kal. 37 mm, 3 ckm „Browning” wz. 30 kal. 7,92 mm, dwa w strzelnicach, jeden używany na górze schronu.. Nie zamontowano kopuły pancernej obserwacyjno-bojowej, jedynie ułożono na schronie worki z piaskiem. Posiada dwa wyjścia zapasowe, dwie wyrzutnie rakiet oświetlających, zrzutnie granatów, strzelnicę obrony wejścia oraz urządzenia do sygnalizacji optycznej. Urządzenia wentylacyjne oraz agregat prądotwórczy i reflektory nie zostały zabudowane.
Schron wybudowany w okresie lipiec-sierpień 1939 r. brał czynny udział w walkach 2-3 września 1939 r. Od południa 3 września powstrzymywał samotnie próby przejścia przez Węgierską Górkę oddziały niemiecki. Skapitulował około godz. 17.00 po wyczerpaniu amunicji. Z jego załogi zginęło 5 żołnierzy. Strzelcy Jan Fliś i Jan Kulpa 2 września podczas walki na górze fortu zza osłony worów z piaskiem, sierżant Stanisław Raczyński podobnie w czasie walki na górze schronu 3 września, strzelec Michalski w izbie bojowej działka ppanc. Strzelec Tlałka został zabity przez Niemców po poddaniu fortu.
SCHRON „WĘDROWIEC” udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci. To muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Szczegóły na: http://www.wegierska-gorka.opg.pl/szczegoly.php?4231
UWAGA!
W okresie maj – wrzesień schron jest udostępniany zwiedzającym od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, natomiast w sobotę i niedzielę w godz. 10.00 – 15.00.
Kontakt: Tel: (33) 864-21-87, e-mail: wegierska-gorka@opg.pl
Bilety wstępu:
dorośli – 4,00 zł
dzieci i młodzież ucząca się – 3,00 zł
W miesiącach od października do kwietnia schron jest nieczynny.”
Źródło informacji: http://www.wegierska-gorka.opg.pl/westerplatte-poludnia,115.html
Views: 3