Zobacz moją recenzję flagowca Sony Xperia XZ.[wp_ad_camp_1]
Zapraszam do zobaczenia mojej recenzji na kanale ForumWiedzy.pl, z której dowiecie się wszystkiego co istotne.
Jeżeli chodzi o design smartfona, należy zwrócić uwagę, że smartfon składa się w zewnętrznej formie z przodu ze szkła, po bokach plastiku a z tyłu Sony zastosował nowy metal o nazwie ALKALEIDO, szczerze Wam powiem, ten metal to niewypał, palcuje się jak diabli, nie można go przetrzeć i oczyścić bez wilgotnej ściereczki, dla mnie osobiście jest to kompletnie nieprzemyślana sprawa, być może właściwości przenikalności cieplnej z wnętrza zdecydowały o jego zastosowaniu, bo rzeczywiście smartfon podczas rozgrywek nie nagrzewa się zbytnio, ale praktyczność tego kroku pozostawia wiele do życzenia.
Obudowa Sony Xperia XZ zawiera w sobie 2 głośniki stereo z przodu, jednak nie grają zbyt głośno, pewnie spowodowane jest to szczelnością urządzenia, bo posiada stopień ochrony IP68, wyświetlacz FULL HD 1080×1920 IPS, aparat dodatkowy 13MP o wartości przesłony f2.0, znacznik NFC, który służy do zbliżeniowej komunikacji, czujnik światła do automatycznego ustalania jasności wyświetlacza, w górnej części znajdziemy wyjście miniJack 3,5mm, mikrofon, po prawej przycisk uruchomienia smartfona z czytnikiem linii papilarnych oraz osobny przycisk dwustopniowy głośności i aparatu fotograficznego. Z lewej strony znajdziemy tackę na kartę microSD i nanoSim, zaś na dole jedynie mikrofon i złącze zasilania/transmisji danych USB typu C – i to jest dosyć ciekawe, bo ma swoje zalety i wady, w moim przekonaniu, lepiej było zostać przy microUSB, które jest bardziej standardowe. Na tylnym panelu, gdzie króluje metal o nazwie ALKALEIDO znajdziemy główny aparat fotograficzny 23MP o wartości przesłony f2.0 bez optycznej stabilizacji obrazu i dodatkowo laserowy pomiar odległości, czujnik rgbc-ir do pomiaru oświetlenia i wybrania odpowiedniego balansu bieli i diodę LED podświetlenia. Zabrakło modułu bezprzewodowego ładowania QI w smartfonie, a szkoda, dosyć często ładuję smartfon na podstawce ładującej, to bardzo wygodne, szczególnie, że w smartfonie zastosowano, rzadko spotykany typ złącza USB typ C, który powoduje, że kabel musimy mieć zawsze przy sobie, gdy chcemy ładować smartfona z innych ładowarek.
Aparat umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę, możliwe jest wykorzystanie 5 osiowej stabilizacji obrazu przy trybie macro i rozdzielczości full hd lub 3 osiowa stabilizacja cyfrowa w innych warunkach.
Nie zabrakło wyjścia słuchawkowego, dwóch głośników stereo, mogłyby grać głośniej i mikrofonów, jednak zastosowanie złącza USB typ C to z mojej perspektywy jest słaby ruch, jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ możemy kabelek o takiej końcówce włożyć jedną lub drugą stroną i będzie działać, ale już będzie problem, gdy pojedziemy ze smartfonem gdzieś bez ładowarki i co ważne kabla USB typ C i nie naładujemy smartfona, bo większość ludzi na świecie posiada smartfony ze złączem MicroUSB, a jedno z drugim nie pasuje, no i będziemy szukać kogoś, kto ma taki kabel. Stąd należy kabel mieć przy sobie przy każdym wyjeździe, to istotne. W smartfonie nie ma indykcyjnego ładowania bezprzewodowego, co na flagowca może dziwić, sporo jest możliwości ładowania indukcyjnego, specjalne ładowarki, nawet niektóre monitory mają podstawki do takiego ładowania, a w XZ tego brak, szkoda, pozostaje nam tylko kabel i ładowarka, bo baterii też nie wymienimy, w razie co.
Należy szczególnie zwrócić uwagę na zestaw dodatków do aparatu w tylnej części smartfona, poza aparatem głównym o matrycy 23MP zastosowano laserowy pomiar odległości, a w zasadzie czujnik podczerwieni, czujnik rgbc-ir oraz lampę doświetlającą LED, co w sumie daje solidną poprawę ustawiania ostrości nawet w warunkach słabego oświetlenia, bez efektu skakania obrazu. Wzbogacono autofocus o detekcję fazy i kontrastu, przez co wykrywanie ostrości nawet w trudnych warunkach jest znacznie skuteczniejsze niż w modelach z serii Z.
Cena tego smartfona to około: 2500 zł – sprawdź aktualną cenę https://goo.gl/ob1qAL
Czy to dużo, ciężko określić, to wszystko zależy od preferencji użytkownika, a te są różne. Jeśli ktoś jest zwolennikiem Sony, to pewnie kupi i będzie bardzo zadowolony.
W smartfonie zastosowano bardzo dobry układ dźwiękowy, który wyposażony dodatkowo jest w technologię cyfrowej eliminacji hałasu (DNC). Powiązanie smartfona ze słuchawkami DNC wg producenta wytłumi dźwięki zewnętrzne do 98%. Może i tak, ale w komplecie testowym takich słuchawek nie było, sam też takich słuchawek nie posiadam, więc tego nie przetestowałem, jednak sporo użytkowników docenia tą funkcjonalność, zatem pozostaje wierzyć, że wszytko działa jak gwarantuje producent, w końcu to Sony, które na dźwięku i słuchawkach się zna.
Co ciekawe, w Sony Xperia XZ nie ma radia FM, a w modelu mniejszym Sony Xperia X Compact takowy dodatek jest, chyba we wszystkich sony był, a tu jego brak, nie rozumiem takiego stanu rzeczy, że flagowiec nie ma radia, a mówimy o Sony, bo w Samsungach już dawno nie ma, jednak wielu zwolenników radia fm kupowało smartfon Sony właśnie z uwagi na jego obecność, a tu taki mały zonk.
W Sony Xperia XZ jest także łączność LTE, BLUETOOTH, WIFI we wszystkich typach sieci a/b/g/n/ac dual band, jest NFC umieszczone w górnej części przedniego panelu a także mamy zaimplementowane szybkie ładowanie QuickCharge 3.0, jednak w zestawie nie ma ładowarki szybkiej, należy dokupić sobie dodatkowo, koszt oryginalnej ładowarki Sony to około 219 zł, ocenę, czy w komplecie z flagowcem nie powinno być takiej ładowarki pozostawię Wam, moim zdaniem powinna.
Co do wydajności procesora Snapdragon 820 i 3 GB pamięci RAM oraz układu graficznego Adreno 530 nie mam uwag, wszystkie gry jakie miałem okazję testować, programy, system Android Nougat 7.0 działa płynnie i bez problemów.
Porównanie Sony Xperia XZ i Samsung Galaxy S7 w kwestii wydajności, szybkości uruchamiania aplikacji, gier daje trochę do myślenia, ale sami oceńcie.
Sony Xperia XZ posiada akumulator o pojemności 2900mAh, zatem dosyć spory, a wykorzystanie technologii oszczędzania energii STAMINA może znacząco wydłużyć działanie na jednym cyklu ładowania, pod warunkiem, że nie będziemy non stop grać w gry. Długość pracy non stop przy internecie, facebooku, youtube, to około 6 godzin, oczywiście wszystko zależy, kto jak ustawi sobie parametry wyświetlacza, głosu, wibracji, energooszczędności, ale jest to standardowe zjawisko, rewolucji w bateriach nikt nie wymyśla, zatem warto mieć powerbank oczywiście z kabelkiem USB typ C ;), bo takie złącze ma smartfon, gdy dużo gramy.
Podsumowując, czy warto kupić ten smartfon, pytanie nie jest trudne, bo moim zdaniem jest to pozycja godna polecenia, szczególnie, że Sony w serii X poprawiło swoje kiepskie wyświetlacze markowane logo TRILUMINOS, w końcu jest IPS, które działa i rzeczywiście kąty widzenia są bardzo dobre, czerń jest elegancka i kolory oraz biel na bardzo wysokim poziomie, w porównaniu do serii Z jest spory progres. Wyświetlacz ma rozdzielczość w Xperia XZ 1080×1920 zatem FULL HD i to jest w pełni wystarczające do wszelkich czynności, większa rozdzielczość jest wykorzystywana z pozytywnym efektem przy stosowaniu okularów VR, ale mimo boom na VR, szczególnego rozwoju tej technologii nie życzę, noszenie ogromnych okularów jest ciekawe, ale jako ciekawostka, stąd nie ma co wkładać wyższych rozdzielczości do wyświetlacza 5,2 cala, ponieważ wpłynie to na wyższe zużycie energii z akumulatora.
Należy także zwrócić uwagę, że SONY bardzo szybko przekazało użytkownikom nowy system Android 7.0 Nougat, dzięki czemu smartfon pracuje na najnowszym środowisku, a to zasługuje na pochwałę.
Dodatkowo na kanale znajdziecie inne filmy, jak porównania wydajności z innymi smartfonami i testy, do których zobaczenia Was zapraszam:
Warto też zobaczyć porównanie XZ VS X Compact
[wp_ad_camp_1]
DOŁĄCZ DO FORUMWIEDZY:
• YouTube: http://www.youtube.com/c/forumwiedzy?sub_confirmation=1
• Facebook: https://www.facebook.com/ForumWiedzyPL
• Twitter: https://twitter.com/ForumWiedzy
• Instagram: https://www.instagram.com/forumwiedzy.pl/
• Google+: https://plus.google.com/+ForumWiedzy
• WWW Blog: http://www.forumwiedzy.pl
Dołącz do ForumWiedzy.pl w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Views: 5