Obserwując zapytania kierowane do mnie lub też wstawiane na grupy facebooka czy też fora internetowe, wielu ludzi nie ma pojęcia co to jest dysk hybrydowy SSHD, coś im świta co to jest HDD czyli dysk twardy standardowy magnetyczny obrotowy i coś tam wiedzą, co to jest SSD czyli dysk półprzewodnikowy BARDZO SZYBKI, ale na tym się wiedza kończy racjonalna, a zaczynają się dopytania, różne nieprawdziwe domysły, przypuszczenia, permutacje pomysłowości.
Postaram się krótko wyjaśnić zasadę działania dysków SSHD montowanych już od jakiegoś czasu w laptopach ale także sprzedawanych na rynku.
Hybryda SSHD jest to połączenie dwóch dysków w jednym, czyli zwykły dysk twardy np. 1TB obrotowy oraz obok w dysku pamięć np. 8GB SSD półprzewodnikowa i teraz to co istotne, user nie widzi tych 8GB, np. by móc zainstalować Windows na tej pamięci. Funkcjonalność SSD na dysku SSHD jest po to, by zaimplementowane w dysk algorytmy, czyli specjalne programy (np. ADAPTIVE MEMORY SEAGATE) mogły same obserwować aktywność zainstalowanego systemu operacyjnego i naszych działań na komputerze, a że dysk ma pierwszorzędne informacje, jakie pliki najczęściej się otwierają, zamykają, bo sam to wykonuje, to te pliki, które najczęściej system wykorzystuje przerzuca z dysku HDD do SSD i przez to zyskujemy bardzo szybkie uruchamianie systemu Windows, zamykanie, otwieranie często obsługiwanych aplikacji, co wymiernie pozytywnie wpływa na nasz komfort pracy i zauważalnie dysk SSHD ma przewagę nad HD.
Czyli wspomniane przykładowe 8GB SSD nie jest widoczne z poziomu systemu/komputera a jedynie jest do dyspozycji samego inteligentnego oprogramowania dysku twardego, który samodzielnie wykorzystuje ten zasób zgodnie z oprogramowaniem, które automatycznie mówi: Te dane się często uruchamiają, te pliki daj na SSD, a te na HDD, wszystko po to, by klient był zadowolony 🙂
Tutaj macie pełny opis działania technologii SSHD w dyskach SEAGATE LINK
Teraz odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować troszkę więcej pieniędzy w taki dysk? Na pewno tak, ponieważ w praktyce rzeczywiście daje nam to szybsze uruchamianie systemu, szybsze uruchamianie najczęściej używanych programów, a o to właśnie nam chodzi.
Do pamięci SSD nie są ładowane pliki typu muzyka, filmy, tylko pliki szybko wykonywalne, „Niemniej jednak, elementy danych związanych z długimi, sekwencyjnymi ciągami danych, takie jak pliki audio lub wideo, nie korzystają z przechowywania w pamięci NAND flash” cytat z powyższej strony seagate.
Jeżeli jednak masz kasę i potrzebujesz MAXIMUM efektu, to kup dysk SSD o pojemności jaka jest Ci niezbędna, dyski SSD to szybkość sama w sobie, wszystko działa wtedy zawsze EXPRESEM i to jest rewelacja, no ale to kosztuje i to nie mało. Ale oprócz szybkości zyskujemy niższą konsumpcję energii, ciszę kompletną i bezpieczeństwo danych, bo nie ma w dysku SSD żadnych części ruchomych, no i jest znacznie lżejszy od dysku HDD czy SSHD.
Testowałem dysk SSD i jestem pod wrażeniem, wsadzając dysk SSD nawet do starego laptopa zyskujemy bardzo dużą wydajność, wielu mogłoby się zdziwić, że nawet stary netbook z procesorem 1,6GHz Atom Intel i 2GB RAMu i wymienionym dyskiem na SSD zyskałby ogromnie dużo i taki netbook chodziłby naprawdę bardzo dobrze, testowałem to na jednym laptopie, chodził miodzio mimo tylko 2 rdzeniowego procesora ekonomicznego. Dysk jest BARDZO ISTOTNY. Polecam przetestować, jeśli będziecie mieli możliwość.
Tak kształtuje się kolejność od najwolniejszego do najszybszego rozwiązania względem codziennego korzystania z laptopa lub stacjonarnego komputera, czyli normalnego użytkowania (dla zwykłego Kowalskiego):
Dysk HDD 5400 rpm -> HDD 7200 rpm -> SSHD 7200 rpm -> SSD
Czy warto kupić dysk SSHD – tak warto! Ale jeśli Cię stać, kup dysk SSD, a każdy bajt dysku da Ci ogromne zadowolenie w codziennej pracy, system po pół roku nawet będzie uruchamiał się w okolicach 10 sekund 🙂
Tutaj poczytajcie sobie jeszcze dodatkowo o dyskach hybrydowych Seagate: http://www.seagate.com/pl/pl/internal-hard-drives/solid-state-hybrid/laptop-solid-state-hybrid-drive/
Views: 4